Kışlık hazırlıkların büyük bir kısmını turşular oluşturur. Turşu yapmak kolay gibi gözüküyor olsa da bazı püf noktalara dikkat edilmeyince harcanan zaman ve emek boşa gidebilir.

Yaz mevsiminin bitmesiyle sonbahara geçtiğimiz bu günler, turşu hazırlamak için en uygun zamanlardır. Turşular sıcak hava yerine soğuk havalarda erimeden yapılarak daha sağlıklı olgunlaşacaktır. Turşular pişirilmeden yapıldığı için uzun süre dayanması beklenir. Bunun için turşuyu hazırlarken temizlik konusunda çok özenli davranmalıyız. İyi ve kaliteli bir turşu hazırlamak istiyorsan, sebzelerin ve diğer malzemelerin konulacağı kabın temiz olması gerekir.

Turşuyu hazırlarken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise turşunun koyulduğu kaptır. Turşuları hazırlarken cam kapları tercih edin. Plastik kaplar turşuların yapımında önerilmiyor.

Turşuların uzun süre dayanıklılığını artırmak için tuz önemli bir unsurdur. Turşu hazırlarken tuz ayarını az tutmak, turşuların kısa sürede bozulmasına neden olabilir. Ev tipi tuzlar yerine kaya tuzu veya Himalaya tuzu kullanmalısın. Örneğin 1 litre suya 2 yemek kaşığı kaya tuzu yeterli olur.

Turşuyu, turşu yapan bir diğer malzeme ise sirkedir. Tuz kadar sirkenin de ayarına dikkat etmek gerekmektedir. Elma sirkesi yerine üzüm sirkesini tercih etmelisin. Turşuda sirke kullanmayı sevmiyorsan da limon suyu iyi bir alternatif olabilir.

Sarımsaksız bir turşu düşünülemez. Sarımsağın içerdiği vitaminler sayesinde doğal antibiyotik özelliği görür. Turşuya lezzet vermenin yanında koruyuculuk özelliği de var.Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz