İlahiyatçı Mustafa Karataş uzun süredir takip ettiğim severek dinlediğim ve fikirlerine saygı duyduğum bir hocadır. Geçtiğimiz gün talihsiz bir şekilde kullandığı ifadelerin maksadını ve mesajını aştığını söylemeliyim.

Hoca’nın "Türkçülük, bölücülüktür" ifadesini kullanması talihsizlik olsa da asıl olanın İslam bütünlüğü ve Peygamber Efendimizin Ümmet kavramı olduğunu vurgulamaya çalıştığını biliyorum. Ama bizim ümmet kavramımızın maalesef günümüzde Kudüs’ten öteye gidemediğini, Arap sevdalısı ve Arap kültürüyle yaşama arzusu taşıyan batı merkezli birçok cemaat, tarikat ve Siyasal İslamın figürleri elinde nasıl kullanıldığını iyi bilmek gerekiyor.

Peygamber Efendimizin bahsettiği ümmetçilik ile bugün her ağzı açılanın konuştuğu ümmetçiliği bir tutmak mümkün müdür? Önce bu soruya cevap aramak lazımdır.

Bugün ümmetçilik adı altında dini sömürü yapan, kendi vatandaşını manipüle eden, iç siyasette İslamiyet’i araç olarak kullanan siyasetçilerin bir parti kurulurken “Ümmeti bölmeye hakkınız yok” demesi normal midir?

Türk olmaktan hicap duyan, Türküm diyemeyen ve “Dini bütün bir Arap 10 Türk’e bedeldir” diyenlerin Tank Palet’i alıp TSK’ya silah satması ümmetçi bir yaklaşım mıdır? Milliyetçi bir yaklaşım mı?

Bu sorular içinde bir de Kudüs’ün ötesine geçemeyen ümmet anlayışında Yemen’de, Arakan’da, Doğu Türkistan’da olup bitenlere sessiz kalanların yaşadığı ümmetçilik mi doğru olandır?

Lütfen hocayı eleştirirken, asıl meseleyi atlamayalım. Ümmetçilik, Peygamber Efendimizin kurmaya çalıştığı dünyanın genel bir adıdır. Nedir o dünya? Hak, hukuk, adalet, eşitlik, özgürlük, saygı, onur, sevgi ve ibadet.

Şimdi kurulamayan bu dünyanın içinde hocanın anlatmaya çalıştığı mesele başkadır.  Bugün milliyetçilik kavramı özellikle Türk Milliyetçiliği İslam Medeniyetinin ayakta kalması için olması gereken bir koşuldur. Türklük ve İslamın nasıl organik bir bağı olduğunu anlatmaya gerek duymuyorum. Türklerin varlığı İslamiyet’in teminatıdır. Bu yüzden her birimizin milliyetçiliği doğru yorumlaması, İslamiyet’in ümmet kavramını doğru anlaması gerekir.

Nihayetinde bugün ki Ümmet sevdalıların çoğu Arap sevicilerden oluşuyor. İslamiyet’in Arapların elinde nasıl çarçur edildiğini kimse dillendirmiyor. O yüzden her ümmetçiyim diyenin fikrinde "ümmetçilik" olmadığı gibi her "milliyetçiyim" diyenin fikrinde de milliyetçilik olmadığını anlamakta fayda olduğunu düşünüyorum.

 

 Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz