Türkiye’de spor yöneticiliğine geçmeden bazı tanımları değinmek gerek. Spor; bir rekreasyon, bir yarışma, bedensel ve fiziksel bir aktiviteyi ifade eder. Yönetici; bir kuruluşu yöneten veya bir kuruluşta yönetimle uğraşan kişidir. Spor Yöneticisi ise; planlayan, örgütleyen, yönlendiren, koordine ve kontrol eden kişiye denir. Şimdi bu bilgiler ışığında konumuza dönelim.

Türkiye’de tanımını vermiş olduğumuz profesyonel yönetici, maalesef, hiçbir kulüpte bulunmaz. Çünkü egosunu tatmin etmek isteyen, paralı ağalar kulüpte profesyonel yönetici istemezler. Aksi halde arka planda kalır, kendi reklamlarını yapamazlar. Kulüpler siyasilerin onayladığı, belirlediği ya da parasal anlamda destek olacak kişileri seçerler. Spor kulüplerindeki antrenörler de profesyonel yönetici istemezler. Çünkü profesyonel yönetici konusunda bilgi ve beceriyle donanımlıdır. Antrenörün neler yapması gerekirken, ne yaptığını görür. Sorgular. Hesap sorar. Sporcu alımında ve pazarlığında antrenör arka planda kalır. 

Bu konuda eğitim görmüş lisans ve lisans üstü mezunları, spor yöneticiliğinden mezun olan bilgi sahibi bireyler de hayatlarını devam ettirebilmek için farklı iş alanlarında çalışmak zorunda kalırlar.

Spor kulüplerindeki kravatlı saygınlar, siyasiler ya da paralı yöneticilere soruyorum. Kendi şirketlerine alacakları ya da aldıkları çalışanlarını, konusunda eğitim almış, alanında başarılı kişilerden seçerken; aynı hassasiyeti neden sporda göstermiyorlar?

Sadece kendi reklamlarını yapmak, egolarını tatmin etmek adına sporun gelişmesine engel oluyorlar. Profesyonel yönetici olmayan bu kulüpler takım galip geldiğinde başarıyı yönetimin başarısı olarak görüp, gösterirken; mağlubiyet söz konusu olduğunda başarısız olan daima sporcular ve hocadır. Yönetici hemen arka plana geçer. Takımın kötü gidişatının sorumlusu, ülkemizde, maalesef hiçbir zaman yönetim olmamıştır. Sezon sonu yönetim sabit kalır, sporcu ve hoca değiştirilir. Bu değişimde de ilk düşünülen kasadır. Antrenörün kesesine hangi sporcuda fazla para kalacaksa, hangisi yöneticinin tanıdığıysa o tercih edilir.

Kulüplerin yönetimi bu şekilde devam ettiği sürece başarılı sporcumuz çıkması, çıksa da kendini geliştirmesi mümkün olmaz. Takımlarımız Avrupa takımlarıyla yarışamaz. Ve istikrarlı başarıyı yakalayamazlar.

Bu sebeplerle; ülkemizde sporun hak ettiği yere gelmesi için işin uzmanlara yani profesyonel spor yöneticilerine bırakılması gerekmektedir.

 

İletişim; fettaherdem07@gmail.com

                                                                                                                                                               

      

 Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz