Turizm istisnasız her şehir için bir gelir kaynağı oluşturmaktadır. Turizmi yalnızca turistik beldelerle özdeşleştirmek yanlış olur. Her şehrin belli oranda bir turizm potansiyeli bulunmaktadır. Bir sektör olarak turizm, bacasız fabrika olarak adlandırılmakta ve insan odaklı potansiyeli ile her sektöre katkı sağlamaktadır. Gıdadan tekstile, ulaşımdan tarıma, konaklamadan eğlenceye kadar birçok sektör turizm sektörünün oluşturduğu pastadan payını almaktadır.  

 

Turistler  turizm sektörünün baş aktörüdür. Yabancı turistlerin öncelikli beklentileri personelin dil bilmesi, eğitimli olması, altyapı, çocuklar için oyun alanları ve internet imkanı iken, öncelikli beklentiler yerli turistte daha çok aileye yönelik beklentilerde odaklanmaktadır. Ülkemizde daha çok aile turizmi ön plana çıkmaktadır. Bunda kültürel yapımızdaki özellikler en büyük etkendir. Bu özelliği ile yerli turistler de aileleriyle rahat bir tatil ortamı aramaktadır.

 

Turizm sektöründe sunulan hizmetin şekli turist yapısına göre değişmektedir. Turistlerin yapısını da turistlerin hedefi oluşturmaktadır. Her insan potansiyel bir turisttir. Turist yapısı, potansiyel turist konumundaki insan ögesinin yaşadığı coğrafyaya, dini inançlarına, sağlık durumuna, ya da maddi durumuna göre değişmektedir. Örneğin; denizi olmayan şehirlerde yaşayan insanlar turizm için daha çok deniz turizmine, sıcak kaplıcalarda şifa arayanlar termal turizme ya da maddi imkanları kuvvetli olan insanlar da lüks turizm seçeneklerine odaklanmaktadır.

     

Bir turist yerli yada yabancı olsun gittiği turizm beldesinde ve konakladığı mekanda öncelikli olarak hijyen ve yiyecek-içecek sunumuna dikkat etmektedir. Turistlerin turizm beldesi tercihi;  denize, plaja, doğaya, tarihe, nostaljiye verdikleri öneme göre şekillenmektedir. Kimi turist turizm bölgesine ulaşım kolaylıklarını, yakınlık-uzaklık gibi etkenleri  ön planda tutarken, kimi turist ise çok daha seçici olup deniz kumunun yapısına göre bile tercihlerini değiştirebilmektedir. Dolayısıyla turist ödediği bedelin karşılığını beklemekte, süre ile sınırlı tatilinin problemsiz ve bir o kadar da mutlu geçmesini ummaktadır. Her turist ziyaret edeceği turizm bölgesine gidene kadar çeşitli hayaller kurup, turizm bölgesine vardığı andan itibaren de karşılaştıkları ile hayallerinin uyuşmasını ummaktadır. İnsanoğlunun beklentilerinin (umduklarının) sınırı olmadığından, beklentilerine karşılık vererek mutlu etmek de bir o kadar zor olmaktadır.  

 

Ülkemizde tüm illerimizde olduğu gibi Hatay’ın da belli bir turizm potansiyeli bulunmaktadır. Hatta Hatay ilimiz birçok ilimizin sahip olmadığı turistik argümanlara sahiptir. Denizi, doğası, tarihi, kültürü, turizm sektöründe Hatay’ı şanslı kılmaktadır. Hatay, turistin “keşke buraya hiç gelmeseydim”, ya da “bir daha buraya gelmem” gibi ifadeleri kullanmayacağı nadir şehirlerdendir. Turist ne umarsa umsun mutlaka karşılığını bulabileceği özel bir şehirdir Hatay.

 

Turist kolay ulaşım umar; Hatay sunar,

Turist konaklamada hijyen umar, kalite umar; Hatay sunar,

Turist huzur umar; Hatay sunar,

Turist deniz umar; Hatay sunar,

Turist doğa umar; Hatay sunar,

Turist tarih umar; Hatay sunar,

Turist yöresel ürün umar; Hatay sunar,

Turist güler yüz umar; Hatay sunar,

Turist ilgi umar; Hatay fazlasıyla sunar,

 

Bir turist başka ne umar? Umsa da emin olun Hatay onları da rahatlıkla sunar. Çünkü Hatay bir Akdeniz şehri. Turizme yönelik potansiyel, Akdeniz şehirlerinin zaten doğasında var. Bir Akdeniz şehri olarak Hatay’ın turist çekmek için çok büyük mücadeleler vermesi gerekmiyor. Ancak turizmden elde edilen gelirlerin artırılması adına ciddi, profesyonel ve sürekli bir çaba gerekiyor. Hatay’ın turizmden elde ettiği gelirleri artırması yine kendi elindedir. Hatay’da bazı alanlarda olduğu gibi turizmde de tanıtım ve reklam yönünden sanki biraz eksiklik bulunmaktadır. Hatay’ın turizm yatırımlarını yeterli bulmayıp sürekli artırması gerekmektedir. Çünkü böylesi geniş bir imkan yelpazesine sahip bir şehrin turizm gelirlerinin şaha kalkması gerekir. Aslında turizm yönünden uyuyan bir dev gibidir Hatay. Turizmde istediği potansiyele tam anlamıyla ulaşamamış olsa da hiç ulaşamayacağı anlamına gelmemektedir. Hatay’ın sahip olduğu potansiyelin,  kendisinde de olmasını hayal eden şehir sayısı az değildir herhalde?

 

Var olan potansiyelleriyle Hatay, turistin başını döndürebilecek bir güce sahip. Coğrafyasındaki, mazisindeki, kültüründeki,  insanındaki potansiyel ile turistin umduğunu karşılayabilecek bir güç var bu şehirde. Öyle ki; turistin başka yöreler ile ilgili hayallerini bile köreltebilecek bir güç bu.

 

İnsanların umduklarının sınırı olmamasının bir önemi yoktur, zira Hatay’da bulduklarında da bir sınır bulunmamaktadır.

 

 Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz