Hayatta sahip olduğumuz en değerli şey şüphesiz sağlığımız. Yaşamımızın herhangi bir anında nasıl bir durumda oluyorsak olalım, sağlığımız iyi olmadığında her şeyin anlamı bir anda ortadan kalkabiliyor. Sağlığımızı korumak, hayatımızı dengeli ve iyi bir biçimde sürdürmek bizim elimizde. Ama aynı zamanda sahip olduğumuz kötü alışkanlıklardan dolayı onu bozmak da bir o kadar bizim elimizde. Bugün birçoğumuzun hayatında sahip olduğumuz kötü alışkanlıklarımız sağlığımızı tehdit ediyor ve bozuyor. Her yıl 01-07 Mart tarihleri arasında farklı etkinliklerle kutlanan Yeşilay Haftası’nda, sağlığımızı kendi ellerimizle tehdit eder hale geldiğimiz farklı bağımlılıklarımızı hatırlayalım mı?

Yoldan çevirdiğiniz birçok kişiye, hayatımızı en çok tehdit eden alışkanlığımız ne diye sorulduğunda öncelikle sigara yanıtını verecektir. Birçok hastalığın ya birinci nedeni olan ya da o hastalığı tetikleyen sonuçlara neden olan sigara, sağlığımızı doğrudan etkileyen ilk unsurlardan biri. Küçük yaşta başlayarak uzun yıllar boyunca devam eden, vücuda hiçbir faydası olmadığı gibi içeriğinde onlarca zararlı madde ile başta akciğerler olmak üzere kalıcı hasarlar bırakan sigara, bizim yaşamımızı tehdit eden en önemli öğelerin başında geliyor.

Son dönemde, özellikle pandemi ile birlikte evlerde daha sık vakit geçirmeye başladığımız bu dönemde, sağlığımızı olumsuz yönde etkileyen bir diğer bağımlılığımız ise, teknoloji. Hiç fark etmesek de günümüzün büyük bir çoğunluğunu telefon ve bilgisayar olmak üzere ekranlara bakarak geçiriyoruz. Bu da zamanla gözlerimiz, beynimiz gibi fiziksel organlarımızı olduğu kadar, zihinsel olarak da psikolojimizi oldukça olumsuz ölçüde etkiliyor. Günde ortalama 8-10 saatimiz teknolojik cihazlarla birlikte vakit harcayarak geçiyor ve bu da zamanla vücudumuzda kalıcı hasarlar bırakıyor.

Sigara kadar vücudumuzda ve zihnimizde tahribat yaratan bir diğer bağımlılığımız ise alkol. Birçok insanın günlük hayatında tükettiği ve “sosyal içici” olarak adlandırılan alkolü, bağımlılık derecesinde kullananların oranı dünyada 2 milyardan fazla. Yeşilay verilerine göre dünyada her yıl 1 milyon 800 bin kişi alkol nedeniyle hayatını kaybediyor.  İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı verilerine göre  hayatında en az bir kere alkollü içecek kullananların oranı yüzde 22.1 olarak belirlenmiş. Bu oran, erkeklerde yüzde 34.3 iken, kadınlarda yüzde 10.7 çıkmış. Alkollü içecekleri ilk kez deneme yaşı yüzde 19.94 olarak ölçülmüş. Son bir ay içerisinde alkollü içecek kullandığını söyleyenlerin oranı da yüzde 8.6 olarak belirlenmiş. İçtiğimiz her alkol, önce mideden, ardından da bağırsaktan kana karışıyor ve başta karaciğer olmak üzere vücudun birçok fonksiyonunu bozuyor. Alkol, vücuda alındıktan 3 dakika sonra tüm hücrelere ulaşmış oluyor, dolayısıyla alınan alkol miktarı, belirli bir seviyeyi geçerse solunum yavaşlayarak kişide komaya ve hatta ölüme neden olabiliyor.Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz