Metabolizma nedir ? Metabolizma hızlandırma yolları nelerdir ?

Metabolizma, canlıda yaşamın sürdürülmesi sırasında gerçekleşen tüm kimyasal tepkimelerdir.

Her organizma yaşamsal etkinlikleri sürdürebilmek için dış çevreden bazı maddeler ve enerji almak zorundadır.

Alınan bu enerjinin ihtiyaçtan fazla olması durumunda fazla olan enerji metabolizmamız tarafından yağ olarak depolanır. Fazla yağlanmayı önlemenin veya vücudumuzdaki yağ oranını düşürmenin en etkili yolu vücudunuzun enerji ihtiyacına uygun diyet programını uygulamak olduğunu artık herkes biliyor sanırım. Daha az bilinen ise diyete ek olarak yapılabilecek ufak eklemelerle metabolizma hızımızı yükselterek yağ yakımını hızlandırabilir olmamız.

Peki bu durumda metabolizma hızımızı arttırmak için kişiye uygun diyetimize ne gibi eklemeler yapmalıyız?

 1- En etkili maddeyi ilk sıraya yazmak gerektiğini düşündüğümden buraya DİKKAT SIVI TÜKETİMİ.  Araştırmalara göre günlük sıvı tüketimini 2-3 litre civarına çekmek metabolizma hızımızı %20 arttırmaktadır.

2- En etkili ikinci ekleme ise şüphesiz ki EGZERSİZ.  Günlük yaşantınıza ekleyeceğiniz 30 dakika tempolu yürüyüş ile hem yağ yakabilir, hem de vücudunuzdaki kas kütlesini arttırarak metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

3- İsviçreli bilim adamlarının(!) yaptığı  araştırmalar sonucunda  bir fincan kahvenin kırk yıllık hatrının yanında metabolizma hızlandırma üzerine de etkisi varmış. Yani günlük 2 - 3 fincan kahveyi aşmamak koşulu ile metabolizma hızlandırırken kahveden de faydalanabilirsiniz. (Sanırım en keyifli ekleme bu)

4-  Son madde de ise sadece metabolizma hızlandırmak için değil yaşam kalitesini arttırmak için yapmanız gereken bir eklemeden bahsetmek istiyorum. STRES DÜZEYİNİZİ DÜŞÜRÜN. Vücudumuz daima yaşamaya programlanmış bir kompleks bir makinedir. Stres, kaygı ve benzeri durumlarda vücudumuz kendini olası bir tehlikeden koruyabilmek, daha az besin ile daha çok yaşayabilmek için metabolizma hızını düşürür. Sonuç olarak kaygı durumlarında yemeğe yönelen bir insan olduğunuzu da varsayarsak, hem metabolizma hızınızı düşmüş hem de aldığınız kalori artmış olacağı için.. Gelin siz hiç bu kısır döngüye girmeyin. İsteyerek mi stres yapıyoruz sanki dediğinizi duyar gibiyim çok haklısınız fakat bir uzmandan (psikolog, psikiyatrist) tavsiyeler alarak eğer buna fırsatınız yoksa stresle baş etme yollarını araştırarak olabildiğince stresi hayatınızdan uzak tutabilirsiniz.

Doğru beslenme ve bol sağlıklı günler dileğiyle. 

 Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz