İki yıldan fazla oldu Altınözü köyleri karış karış gezildi. Fransız işgalinde Hatay’ın Altınözü ilçesinde Fransızlara karşı çeteciler ile ilgili ne var ne yok araştırıldı. 

 

Bu çalışmanın en başında neler oldu onu anlatayım. Benim Merkez Lisesinden Matematik öğretmenim de olan Kamil Dönmez le de bu vesile ile uzun yıllar sonra karşılaşmış oldum ve çok mutlu oldum. Çünkü iyi bir öğretmen olarak anılarımda bulunuyordu.

 

Yıl 2019 Altınözü Kaymakamlığı ve Altınözü Belediyesi Katkıları ile yayımlanan Altınözü Kültür Sanat Edebiyat ve Eğitim Dergisi Uluslararası Habib-i Neccar St.Pierre Öykü yarışması düzenlemiş ve çok ses getirmişti. Altınözü Belediyesi Konferans salonu her ay bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor ve İlçe sanatla edebiyatla dolu dolu günler yaşıyordu. 

 

Tüm bunları o dönem Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur ve Başkan Rıfat Sarının önderliğinde yapıyorduk. 

 

Yine etkinliklerimizin biri bittikten sonra Bülent Kaymakam bir proje olduğunu söyledi birlikte Başkan ve kalabalık bir grupla Belediye toplantı salonuna girdik. Çay sohbet derken, Altınözü’nün değerlerinde ama pek kimsenin adını duymadığı Abidin (Çirkin) Ertuğrul ismi ile birlikte Altınözü’nün Fransızlar zamanındaki durumunu öğrenme fırsatımız olacak denildi. 

 

Sonra yılların eğitimcisi İsmet Bozoğlan söz alarak tüm açıklamaları yaptı. Gerçekten de çok ilginç bilgiler paylaştı. Bir ekip kuruldu ve Bülent Bey ekipte olmamı istedi. Doğal olarak kitap işi araştırma işi uzmanlık alanımdı. Ancak o sıralar kültür edebiyat ve sanatla yeteri kadar meşgul olduğumuzdan ve emek harcamakta geri kalacağım katkımın olamayacağını bildiğim bir işin içine girmek istemedim. Ve geri duracağımı teşekkür ederek dile getirdim. 

 

Ekip Kaymakam Bülent Uygur başkanlığında Altınözü’nün en çalışkan okul müdürlerinden biri Abdulla Turunç, Özlem Özgün ve Naci Akkaya ile iş başladı. İsmet Bozoğlan’ın elindeki bilgilerin ışığında çalışmalar devam ederek köy köy dolaşıp birçok tanık ya da tanıkların birinci derece tanıklarıyla görüşmeler yapıldı. Ve ortaya Kuseyrli bir Mücahit Abidin (Çirkin) Ertuğrul Anıları (1918-1938) adlı kitap çıktı. 

 

Kitapta, hiç de öyle kolay bir işgal yapılmadığı Türk Halkının yüzlerce çeteler ile bölgesel direnişler için dağları mesken edindiği görülüyor. 

 

Kitap Günce Yayınlarından çıktı ve tüm kitapçılarda mevcut alıp okunmasını tavsiye diyorum.

 

Tabi bu kitabın yayınlanmasında en önem paydaşlardan biri Şifanur Zeytinyağı Sahibi kıymetli iş insanı Yılmaz Dönmez’e İlçeye, ilçe tarihine ve edebiyata katkısından dolayı teşekkür ederim.Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz