Hatay’ımızın değerlerinin başkaları tarafından bilinmesinin ilk şartı: Hatay’ın Hataylılar tarafından bilinmesidir.

İnsanların dinlenme ve eğlenme kadar tatil tercihlerinde yer tutan diğer bir önemli unsurda tarih ve kültürdür. Doğanın tarihi, insanların tarihi, şehirlerin, dinlerin ve toplumların tarihini öğrenmekte bir tatil biçimidir.

Her yerin bir tarihi ve tarihi eserleri vardır. Ancak bazı mekânların ve bölgelerin müstesna bir tarihi ve bu tarihten süzülerek gelen bir kültürü vardır. Dünya üzerinde ki bu yerlerden biri de özellikle dinler yani medeniyetler tarihi açısından Hatay’dır. İnsanların meraklarını gidermenin, yeni bilgiler öğrenip ilginç yerler görmelerinin yanı sıra farklı ve hoş duygularda yaşayacakları Hatay kültür turizmi açısından dünyada önemli bir destinasyona sahiptir.

Dünyada en zorlu rekabetin yaşandığı sektörlerden biride turizmidir. Ciddi bir emek, sermaye ve spesifik bir bilimsel destek istenmeyen turizm karlılık açısından da çekici bir sektördür. Ancak bu karlılığın sürdürülebilirliği tanıtımla mümkündür. İsabetli, ekonomik ve yoğun bir tanıtım faaliyeti turizm ile beraber diğer yöresel sektörlerinde gelişmesine katkı sağlayacaktır.

Burada bize düşen bu tanıtım faaliyetini sadece yerel yönetimlerin ve devletin yapmasını beklememektir. Kamu kurumlarının önderliğinde yapılan tanıtımları yeterli görmeyerek kendi imkânlarımızla Hatay’ımızın tanıtımını yapmaktır.

Günümüz şartlarında, hiçbir çaba ve bütçe harcamadan bizlerde Hatay’ımızı tanıtabiliriz. Örneğin nar ekşisi ya da defne sabunu gibi yöresel ürün imalatçısı e-ticaret sitesinde ürünlerinin yanı sıra sık sık Hatay’ın tarihi, kültürü ve medeniyetine ilişkin görsel ve kısa bilgilerde yayınlayarak bölgesel tanıtıma da katkı da bulunulabilir. Hataylılar sosyal ağlarında iletişim yaparken aynı şekilde Hatayı ön planı çıkaracak resim ve metinler yayınlayarak yerel turizmin gelişmesine destek olabilirler.

Yine bu kapsamda muhtarlara da Hatay’ın tanıtımı amacıyla eğitimler verilerek bölgelerinin insan, kültür ve sosyal kaynakları daha isabetli ve yoğun bir şekilde kullanılarak daha etili tanıtım faaliyetlerinde bulunulabilir. Yerel basın yayın kuruluşları ile kitle iletişim araçlarında Hatay’ın daha organize bir şekilde tanıtım faaliyetleri yapılabilir. Bunun için Hatay’da bulunun tüm sivil toplum örgütleri ile yerel ve merkezi yönetim kuruluşları bir araya gelerek Hatay’ın daha etkili ve yoğun bir şekilde tanıtımını sağlamaya yönelik politikalar belirleyerek uygulamasını denetleyebilirler.

Dünya üzerinde milyarlarca insanın düzenli olarak okudukları kutsal kitaplarda geçen bazı kıssalarında yaşandığı Hatay, dinler tarihinde ve dolayısıyla dindarlarında hayatlarında önemli bir yer tutmaktadır. Hristiyanlar için bir hac merkezi de olan Hatay’ın bu potansiyellerini bir turizm ve kalkınma fırsatı olarak değerlendirmesi etkili ve istikrarlı tanıtım faaliyetleri ile mümkünüdür.

Gerek antik tarih gerekse tek tanrılı dinler tarihi kapsamında ukdesinde bulundurduğu havra, kilise ve camiler ile bu yapıların etrafında çoğalan şehir hayatına ilişkin kültürel özellikleri ile Hatay gezerek, dinlenerek ve öğrenerek tatil yapmak isteyenler için dünyada bulunabilecek en ideal şehirlerden biridir.

Hatay’ımızın bu değerlerinin başkaları tarafından bilinmesinin ilk şartı: Hatay’ın Hataylılar tarafından bilinmesidir. Bunun için özellikle çocuklara ve gençlere temel yaşam bilgilerini öğretirken gösterdiğimiz özen gibi bir özen ile Hatayı tanıma ve tanıtma bilinci kazandırmalıyız.

 Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz