Evet bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü!

Her özel gün gibi bu özel günde de kutlamalar yapılıp, bazı şeylerin değişeceği umuduna kapılırız. Değişim düşüncesi güzel bir farkındalıktır ama bu değişimin  bir günde olmadığını, kadının toplumdaki yerini kazanma öyküsünün, yüzyıllara dayandığını bilmek daha büyük bir farkındalıktır...

Yüzyıllardır erkek egemen olan bu toplumda,  kadın kendine yer edinebilmek için çırpınıp durdu. Fiziksel  olarak erkek daha güçlü görünürken aslından kadın mental, biyolojik ve manen erkekten kat kat güçlüdür ve bu yüzden ataerkil zihniyet tarafından bastırılmak, susturulmak istenir ya...

Kadınlar yüzyıllardır faşizme, cinsiyet ayrımcılığına, cinsel, sınıfsal, ırksal ulusal, töresel  ve toplumsal baskılara en ön saflarda direndi durdu. En güzel direniş örneğidir kadın! Köleleştirilmeye, ataerkil  zihniyete ve ikinci sınıf insan dayatmaları karşısında gülüşüyle, yüreğiyle tüm dünyayı karşısına alabilecek bir fıtrata sahiptir kadın!

Son dönemlerde ‘kadın’ lafını o kadar duyuyoruz ki; kadın şiddetine yönelik diziler, kadına yönelik kitaplar, paylaşımlar, programlar, twitler...

Açıkçası ‘kadın olmak’ çağımızın popülaritesi ve sanırım bu kapital düzen ‘kadın’ üzerinden ne yazık ki   yine bir şeyler pazarlama derdinde...

Biz farkındalık yaratmaya çalıştıkça ki, amaç bu gibi görünüyor; ‘kadına şiddeti’ tırnak içine aldıkça sanırım bu şiddetin hiçbir türü bitmeyecek!

Toplum olarak popülaritenin ağında yaşadığımız sürece dayattığımız doğruları  somut bir eyleme dönüştüremeyeceğiz. Zira ben kadına şiddete yönelik hiçbir şey görmek istemiyorum artık. Kadına güzel davranmanın ne kadar değerli olduğunu, kadının mutluluğunun topluma nasıl güzel etkileri olduğunu, kadının dünyayı nasıl güzelleştirdiğini konu alan yapıtlar görmek istiyorum!

Kadına güzel sözlerin söylendiğini, kadının  sevildiğini, el üstünde tutulduğunu  izlemek, görmek, okumak ve duymak istiyorum!

Sadece etrafındaki kadınlara iyi davranan erkeklerde pek samimi gelmiyor bana. Değil bir kadına herhangi bir canlıya kötü davranan her birey potansiyel kötüdür kanaatimce.

Kadınlara saygı duyan, onları incitmekten çekinen bir toplum gerekiyor bize ve sanırım bunun için yine en büyük görev yine biz kadınlara düşüyor. Haksızlığa karşı susmamayı, birbirimize kenetlenerek, ilk kendimize saygı duyarak başlayacağız. Hiçbir kadının kaderi bir  erkeğin inisiyatifine bağlı değildir. Bir erkeğin ağzından çıkan lafla asla bir kadının değeri ölçülemez. Önce  biz kendimize saygı duyup seveceğiz!  Biz kendimizi sevip saydıkça işte  o zaman yaşam daha da güzelleşecek. Sesimizi duyurana kadar, en iyi bildiğimiz şeyi yaparak sevgiyle, boyun eğmeden başaracağız.

Bir kadın her şeydir!

Tüm dünyanın atan kalbidir, kalp durursa yaşam da son bulur.

Geçmişten bu yana kadının işi hiç kolay olmadı, çağımız kadınlarınında kolay  olmayacak çünkü güçlü insanların sınavı hep gücü kadardır ve onların savaşı hiç bitmez!

Bugün sıradan bir gün değil bugün farkındalık günü!

Farkında olacağımız, farkındalık yaratacağımız, mücadelemizin hiç bitmediği güzel  yarınlarımız olsun!..

Kendi yaşamını ilmik ilmik ören, emek veren tüm kadınlarımızın 8 Mart  Dünya Kadınlar günü kutlu olsun...Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz