DÜNYAYI saran ve insanları evlerine kapatan Covid-19 virüsü diğer adıyla Koronavirüs salgını tüm dünya ülkelerinde büyük bir hızla yayılırken, ülkemizdeki yayılış hızı uzmanların söylemine göre bekledikleri çizgide gidiyor. İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir ve Kocaeli gibi büyük şehirlerde daha etkili bir şekilde yayılan virüs, az çok ülkemizin bütün illerinde var.

Alınan önlemler virüsün yayılmasını yavaşlatsa da günde yüz vatandaşımızın hayatını kaybetmesi büyük bir üzüntü veriyor. Bulaş sayısını kontrol altına almak için günde birlerce test yapılıyor. Bu testler sonucunda sevindirici olan şey yapılan test sayısına baktığınızda bulaş sayısının yüzde 15 ila 20 arasında seyretmesi. İyileşen hasta sayısı ise ülkemiz insanları için büyük bir umut.

Her geçen gün ortalama 4-5 bin artan vaka sayısı uzmanların virüsün dünya nüfusunun 3’te ikisine bulaşacak tanısını destekliyor. Çünkü Başka Amerika olmak üzere, İtalya ve İspanya’da ki salgın hızı aslında bu tanının en büyük destekçisi.

Salgının daha fazla yayılmaması için de tek çare gönüllü karantina. Devlet bu konuda gerekli önlemleri her geçen gün sertleştirerek arttırıyor. 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta uygulanan giriş ve çıkış yasağının yanı sıra tül illerde kurulan Pandemi Kurulu’da il içerisinde aldığı önlemlerle bulaşın daha da artması için çaba sarf ediyor.

Bnlar devletin aldığı önlemler. Bulaşın önüne almak için burada önemli olan insanlarımızın bu önlemlere uyup uymadığı. Kendi gönüllü karantinalarını uygulayıp, sosyal mesafeye ve temasa dikkat etmek çok önemli. Çünkü bu virüs denen illet hava yolu ile bulaşmıyor. Hastalıklı birine veya virüsün bulunduğu bir noktaya temas etmekle bulaşıyor. Tabi burada bulaşan virüsün yoğunluğu da çok önemli.

Sayıları bini aşan insanımız yoğun bakında tedavi görüyor, en az o kadarda insanımız entube yani solunum cihazına bağlı yaşam mücadelesi veriyor. Buna rağmen bana bir şey olmaz deyip ortada canlı bomba gibi dolaşan insanlarımızın sayısı da az değil. Ama unutulan bir şey var. Bu sadece bulaşana zarar vermiyor. bulaşan kişi aynı zamanda taşıyıcı oluyor.

Bu ne demek?

Eğer size virüs bulaşırsa, bütün sevdikleriniz tehlike altında demek. Bu ayrıntıyı kaçıranlar bana bir şey olmaz ben sağlıklıyım virüsü yenerim diyerek kabadayı edasıyla dolaşmaya devam ediyorlar.

Onlar dolaştıkça da tedbirler sertleşiyor. Mesele ilimizde en son alınan tedbirler arasında Kurtuluş Caddesi ve Atatürk caddelerine park yasağı geldi. Saray caddesi yaya trafiğine kapandı.

Kırıkhan’da 3 mahalle karantinaya alındı. Kısacası insanlarımız vurdum duymaz bir şekilde davrandıkça alınan önlemler sertleşiyor.

Oysa her insanımız kendine düşeni yapmalı. Mecbur olmadıkça evinden çıkmamalı. Kendini izole etmeli. Çoktığında da maskesini yüzüne eldivenini de eline takmalı. Salgının önüne geçmek için her birimiz virüs kapmış gibi hareket etmeli, öyle yaşamalıyız.

Şu anda sağlık sistemimiz çok iyi durumda. İtalya’da, İspanya’da hatta ben süper gücüm diye bugüne kadar böbürlene böbürlenen ABD’de bile sağlık sistemi çöktü. Sağlık çalışanları artık hastalığa karşı mücadelede zorlanıyorlar. O kadar acı ki hasta seçiyorlar. Seçtikleri hastayı yaşatmaya çalışırken, seçmedikleri hastayı ölüme terk ediyorlar.

Şimdi hayal edin, Allah korusun anneniz, babanız veya çok sevdiğiniz bir büyüğünüze virüs bulaşıyor ve durumu kötüleşiyor. Hastaneye gittiğinizde yoğunluk nedeni ile sevdiğiniz o kişi hastaneye alınmıyor ve ölüme terk ediliyor.

NE KADAR ACI DEĞİL Mİ?

Bunu hiç birimiz yaşamak istemeyiz. O yüzden alınan tedbirlere uymalı, yapılan uyarılara da kulak kabartmalıyız.

Unutmayın alınan önlemlerin hepsi hayatımızı zorlaştırmak için değil, biz ve sevdiklerimiz hayatta kalsın diye var. Yani her alınan önlem sağlığımız için alınıyor.

 

 Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz