Bu yazı Hatayspor’un Türkiye’nin en büyük kulüplerinden Beşiktaş’ı 1-0 mağlup etmesine istinaden yazılmıştır. Bu galibiyetin Hataylılar özellikle Hataylı gençler üzerindeki pozitif etkisinin artarak devam etmesine ufakta olsa bir destek olmak amacıyla kaleme alınmıştır.

Değerli okurlarım, sadece futbol değil, atletizm, voleybol, dağcılık, binicilik, basketbol ve yüzme gibi sportif faaliyetler ve galibiyetler uzun vadede Hataylı gençler üzerinde aşağıdaki kazanımlara sebep olabilecektir.

Spor, Hataylı gençlerin takım halinde olma ile yenme ve yenilme duygularını pozitif bir şekilde içselleştirebilmelerinin yanı sıra arkadaşlık ve hoşgörü duyguları da kazanabilmelerine destek olarak uyum içinde ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmaya ivme kazandıracaktır. Ve en önemlisi: gençlerin terör ve psikopatik oluşumlardan uzak kalmalarına katkı sağlayacaktır. Gençlerin sorumluluk ve ekip içinde olma ile aidiyet ve sahiplenme duygularını güçlendirerek, ailevi ve toplumsal bağlarının güçlendirilmesine destek olarak şiddete yönelmelerini engelleyecektir.

Spor, Hataylı gençlerin enerjilerini eğlenceli bir şekilde değerlendirmelerine destek olurken, yetenekli gençlerin yeteneklerini keşfederek yetenekleri doğrultusunda profesyonel olarak bir spor dalına yönelmelerini sağlayacaktır. Ayrıca duygusal ve zihinsel gelişimlerine katkı sağlayacaktır.

Spor gençler arasındaki ekonomik ve sosyal dengesizliğin bir uçuruma dönüşmesi önleyerek çıkması muhtemel sosyal çatışmaları da engelleyebilecek bir güce sahiptir. Gençlerin daha özgüven sahibi ve kolaylıkla sosyal ilişkiler kurabilen kişilik özelliklerine sahip olmalarına katkı sağlarken içinde bulundukları toplumun aktif ve uyumlu bir ferdi olabilmelerine de destek olacaktır.

Spor, özellikle maddi imkânı iyi olmayan ve sosyal kısıtlılıkları olan gençlerin daha girişken olmalarında önemli bir rol oynayacaktır. İmkânsızlıklar nedeni ile dar bir çevrede yaşayan gençleri daha geniş bir dünya ile tanıştırarak kendilerini gerçekleştirmelerine olanak sağlayacaktır. Eğitimler ve başka gençlerle etkileşimde bulunmaları aracılığı ile bilgi ve görgüleri artacaktır.

Yukarıda çizdiğimiz çerçevede sportif faaliyetlere basit değil hayati bir konu gözü ile bakmalıyız; Hatay’ın en ücra köşelerine kadar sportif faaliyetlerin

yaygınlaşması yönünde tüm gücümüz ile çalışmalıyız. Gerek spor tesisi kurulması gerek malzeme temin edilmesi ve gerekse spor eğitimi noktasında alt yapı kurulması için herkes elinden geleni yapmalıdır. Yerel yönetimler, muhtarlar ve sivil toplum örgütleri ile hayır sahibi zenginlerimiz Hatay’da mükemmel bir sportif alt yapının kurulması için seferber olmalıdır. Bu büyük bir çaba ve maddi kaynak gerektirecek bir girişim değildir; ama uzun vadede Hatay’ın kalkınmasına sebep olabilecek ciddi bir yatırımdır. Ve kesinlikle kazançlı bir yatırımdır. Çünkü kalkınmanın ana unsuru insandır ve spor da gençlerin zihinsel, bedensel ve duygusal gelişimlerinin en önemli unsurudur.

 Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz