Kültürü, tarihi ve coğrafyasıyla Hatay her zaman insanoğlu için cazip bir şehir olmuştur. Öyle ki; Hatay geçmiş dönemlerde birçok medeniyeti topraklarında yaşatmış adeta bağrına basmıştır. Hatay’ın bereketli toprakları, havası, suyu insanoğlu için hep tercih sebebi olmuştur. Hatay insanoğluna hep cömert davrandığı için insanoğlu da geçmişten günümüze medeniyetler kurmuş Hatay ve coğrafyasında yaşamlarını sürdürmüştür. Bu durum hep böyle süregelmiştir.

Günümüze gelecek olursak Hatay’ın, o bereketli, cömert, çekici halinden hiçbir şey kaybetmediğini görürüz. Bazı şehirler vardır insanoğlu için hep cazip ve çekici gelmiştir, albenisi olmuştur. İşte Hatay’da insanı kendine çeken güç tarihte de günümüzde de hep var olmuştur. Bilim eski çağlardan bu tarafa bütün medeniyetlere ışık tutarak gelişmelerine önayak olmuştur. Teknolojideki gelişmeler  toplumları ileri taşımış, yaşadıkları şehirleri imar etmelerine yardım etmiştir.

Geçmişten günümüze kadar gelişen Hatay günümüzde artık bir büyük şehir kimliği ile karşımızda yerini almıştır. Hatay insanoğluna yine cazip gelmekte yine tercih edilen olmaktadır. Ülkemizin bir ili olması yanında sınırın öte tarafındaki insanlar tarafından da artık yoğun bir biçimde tercih edilmektedir. Nüfusu milyonla ifade ediliyor artık Hatay’ın. Artık o eski Anadolu şehri yok, hatırı sayılır nüfusu ile koca bir Büyükşehir var karşımızda. Göç alıyor Hatay her zamanki cazibesiyle.  Yine öylesine cömert ki; milyonluk nüfusuna da eskiden olduğu gibi bereketli davranmaya devam ediyor. Bir tarafta konut yatırımları yapmaya çalışıyor insanı açıkta kalmasın sıcak bir yuvası olsun diye. Bir taraftan sanayi yatırımları yapmaya çalışıyor çalışan kitleler işsiz kalmasın yuvasına ekmek götürsün diye. Bir taraftan da alt yapı yatırımları yapıyor Hatay, insanları daha refah ve kaliteli bir yaşam sürsün diye. Tarıma bile yatırım yapmaya çalışıyor Hatay, sanayiye destek olsun alternatif olsun da halkı hem kazansın hem de taze gıdalar yesin diye. Ancak artık kaynakları eskisi kadar bol değil Hatay’ın. Hatay ne yapsın?  Yine o heybetiyle halkını kucaklıyor ama….. aması var işte. Bir babanın 3-4 çocuğunun hepsinin sırtına çıktığında “yoruldum inin artık” diyememesi gibi bir şey bu. Hatay’ın da birçok şehir gibi kaldırabileceği bir nüfus haddi var. Şimdilik tebessüm ediyor Hatay nüfusuna. Belli etmemeye çalışıyor sırtındaki yükün ağırlığının verdiği ızdırabı. Ancak nüfusu hızla artıyor. Bu tebessümünü ileriki yıllarda da umarım görebiliriz.

Kaynaklar sınırlı ancak ihtiyaçlar sınırsız. Nüfusunun artış hızına yatırımıyla yetişmeye çalışıyor Hatay. Sanayisine, tarımına, konutuna, eğitimine, sağlığına, alt yapısına yatırım yapıyor, çünkü onun bir nam’ı var insanların nezdinde. Nüfus çok hızlı koşuyor Hatay’daki yarışta. Yatırım ise nüfusa yetişmeye çalışıyor. Yatırımın nüfus ile başa baş koşamaması çok doğal. Kolay değil artan nüfusla baş etmek, yatırım yapmak. Tamamen kaynakla, imkanlarla ilgili. Nüfus bu şekilde koşmaya devam ederse halkın yaşam kalitesi de yavaş yavaş erozyona uğrayacaktır. Erozyonun sadece toprakta olduğunu sanmamalı insanoğlu. Yoğun nüfus insanoğlunun yaşam kalitesinde, hayallerinde, hedeflerinde hatta planlarında bile erozyona sebep olabilmektedir. Umudumuz bu yarışı yatırımın kazanması. Nüfusun ihtiyacına göre yatırım yapılabilmesi çok önemli. Yatırım konusu Hatay’ın imkanlarıyla ilgili.

Hatay’da;

Konut, eğitim-sağlık, sosyal, kültürel, spor, altyapı yatırımlarının, istihdam olanaklarının yoğunlaşan nüfusun taleplerine kolayca cevap verebilmesini diliyoruz.

Toplam nüfusa oranla yatırım miktarının en üst seviyelerde olmasını diliyoruz.

Nüfus artışının azalmasını, yatırım trendinin nüfus artışını bu yarışta geçerek fark atmasını diliyoruz.

İnsanlarımıza müreffeh bir yaşam diliyoruz.  Unutmayalım; ikinci bir Hatay yok.

 Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz