Hayli zaman oldu birçok kavramın içi boşaltılalı. Manalar gayri hafif meşrep, değerler tartıda delikli kuruş. Dost canın yarısı, sırlı aynaya bakınca görülen suretti. “Bin cefalar etsen almam üstüme, gayet şirin geldi dillerin dostum” diyen Pirin devri bir uzak düş gibi kaldı geçmişimizde.

“Dost dostunu arzularsa aşılmadık dağ mı kalır” diye türküler söyleyen bir kültürün mirasçıları olarak hep birlikte sınıfta kaldık. Dostun attığı gülden değil kibrimizin ve hırsımızın kurbanı ettik nice güzel dostlukları.

Kıymetli bir dostun hem kendisine hem de bana benden habersiz sipariş ettiği bir kitaptaki dostluktan çıktı bu yazı yola. Yol o dur ki dosta götüre.

Muhabbetimize bağdaş kuran dostluk şiirin iki ince gül dalı, yıllardır buram buram aşk kokan mısraların iki şairi. Şairden öte aynı felsefenin iki aşk süvarisi. Çağın ruhsuz iletişim araçlarının olduğu bir dönemde hasret kokan mektuplarını konu alan bir kitap yeniden kendimden esef duymama neden oldu.

Mektuplar uzun yıllar sonra paylaşılmış ve İş Bankası yayınları tarafından ufkumuza armağan edilmiş. Öyle mektuplar ki giriş cümleleri ve hitaplar başlı başına bir şiir. Sadece hitaplar bile bana Mevlana ve Şemsi hatırlattı.

Cemo Kurban,

Cemal’im,

Sevgili Cemo

Cemo Baboş,

Vay Cemo Vay,

Kırgın olduğu vakitlerde yazılan bir mektubun hitabı var ki öfkede bile nezaketin timsali gibi;

Sayın bay,

Evet bu mektup kahramanlarından biri; dostuna

“Toplar dağların rüzgarını

Dağıtır çocuklara erken”

Diye seslenen Cemal Süreya, diğeri ise Anadolu’nun sevgiyi göğsüne çatal tüfek çatan ve hasretten prangalar eskiden Ahmed Arif.

 

İki deli yüreğin iki deli fişeğin mektuplarını ya da edebiyatımıza, şiirimize kattıklarını anlatmayacağım bu yazıda. Kaldı ki onu anlatmaya ne yüreğim yeter ne de cüretim. Bu mektupların bize unuttuğumuz Yahya Kemal’in (sanırım) “Zannımca dostluk aşktan da üstün bir duygudur.” Dediği kavramı yeniden hatırlatmak için aldım kaleme bu yazıyı.

Kitabı okuyana kadar benim Cemal’e pek bir muhabbetim yoktu. Ben şiiri Ahmed’im ile sevmiş onunla bilmiş onun Anadolu’suna kendini adamış fukara bir kalemdim. Mektuplardan sonra Ahmed’in böyle sevdiği bir adamı ben nasıl kendime uzak tuttum diye hınçla yüreğime kızdım. Demek ki dost dostunu öyle sevmeli ki yıllar sonra aralarında ki dostluğu okuyan bir gereksiz onun dostunu kendi dostu gibi görmeli ve sevmeye mecbur kalmalıymış.

Gecenin geç bir vaktiydi kitap bittiğinde. Aklımda hep kıymeti bilinmemiş dostluklar vardı. Yakıp yıkıp geçtiğim. Aklıma şiiri düştü Ahmed’in ve yurdumun en sert tütününden bir çığara sarıp okudum içimden şiiri sadece kendime.

  Tütünü bilir misin?

   "Kız saçı" demiş zeybekler,

   Su içmez her damardan,

   Yerini kolay beğenmez,

   Üşür

   Naz eder,

   Darılır

   İki parmak arasında kıyılmış,

   Bir parçası var kalbimin

   İncecik, ak kağıtlara sarılır,

   Dar vakit yanar da verir kendini.

   Dostun susan dudağına...

Nasıl naif bir izahtır ve nasıl dostluğa bağlamıştır mevzuyu. Dönüp kalbinin parçasını incecik ak kağıtlara nasıl sarıp sunmuştur Cemo Kurban’a.

Dostluk vefa  ve sorgusuz bağ üzerine kurulu bir iklimin her dem açan  gonca gülüdür. Dost düşer ise, koluna değnek, sırtına dağ, umuduna çınar olmak düşer. Dost kırar, kırığı sarmak bir başka dosta düşer. Dost seher vakti çalınan kapı gibidir. Her dem açıktır. İçinden geçtiğimiz bu zorlu süreçte unuttuğumuz değerleri yeniden anımsamak ve duyguların hasına sarılarak aşmalıyız.

Mektubumuz gecikti için Cemo Kurban gadan alayım affet beni dediğimiz biri/birileri olmalı yaşamımızda. Eşiğine günde yüz bin kere yüzümüzü sürdüğümüz makam olmalı dost. Türkü türkü çoğalmalı şiir şiir gibi akmalı ruhumuzun en derinine. Dost dost ise eğer hiç sürmeli olmaz o kapısı. Bunu bilmek nice güzel dostlukları taze tutmaya kafi ol sebeptir.

Dostun matematiksel izahı bir bölü ikiye tekabül etmesidir. Bir yüreğin iki eşit parçası,  bir şiirin iki nazlı mısrası gibi. Şimdi kalkın ve ihmal ettiğiniz dostlarınıza bir mektubu koklar gibi koklayarak sarılın.  Ve deyin ki

“Cemo kurban gadan alam.”

Musa GÖÇERKategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz