Alışveriş merkezleri, büyük marketler şüphesiz hayatımızı kolaylaştırdı. İnsanlar, daha çok ürün arasından seçme imkanına ve ferah bir ortamda belki daha uyguna ürün alma iknanına sahip oldu.

Abartmak istemiyorum ama önlem alınmazsa, Türkiye’de küçük ve orta ölçekli işletmeler kapanacak. Dolayısıyla ülkede esnaflık sona erecek!!!

Bundan 10 sene önce büyük marketler şehir dışlarına büyük bir market yapar. Gitmek isteyenler oraya giderdi. Çarşı esnafına, mahalle esnafına büyük bir etkisi olmazdı.

Ve en önemlisi de içerisinde sadece paketli gıda ürünleri bulunurdu.

Şimdi ise virüs gibi yayılan BİM ve A-101 şirketleri devreye girdi.

*Birincisi, sayıları çığ gibi büyüyor. Sokak aralarına, küçük ilçelere hatta köylere inmeye başladı. Deyim yerindeyse mahalle bakkalı gibi her köşe başında açılmaya başladı.

En ufak Sokak aralarına kadar yayılan bu durum, defalarca şahit olduğum iş yeri kapanmalarına sebebiyet vermeye başladı.

*İkinci ve daha büyük sorun ise, bu marketler zincirinin şubelerinde her şey ama her şey satabilmesi. Yani, hem kasap dükkanı, hem bakkal, hem kozmetikçi, hem manav, hem elektronikçi, hem tuhafiyeci, hem cep telefoncu. Aklınıza gelen herşey.

Küçük esnafın baş edemeceği şekilde fiyatlarla her şey satıyorlar.

Eskiden açıldığı mahallede bakkal/market kapatan bu virüs, şuan yukarıda saydığım tüm esnafların kapanmasına sebep oluyor/olacak.

Son olarak da Yok artıkkkk!!! Dediğim bu ilanı gördüm.

Halen inanmak istemiyorum ama Kurbanlık satmaya başlamışlar.

Küçük ve büyükbaş hayvan satıyorlar.

Bu ilanı görünce bu yazının yazılması ve buna artık dur denmesi gerektiğini düşünerek, esnafımızın şikayetlerini dile getirmek adına kalemi elime aldım. Esnafı bitirdikleri yetmiyor gibi şimdi çiftçilere göz dikmişler.

Büyükler, siyasetçiler buna biri dur desin.

Asla BİM ve A-101 ler kapatılsın demiyorum. Binlerce kişi buralarda çalışıp ekmek parası kazanıyor.

Sınırlı sayıda mahalle merkezlerinde birer tane olabilir.

Ancak sokak aralarına, köylere kadar inmelerine izin vermeyin.

Ve bu marketlerin satış ürünleri sınırlansın. Her daldan ürünler satamamalılar.

Türkiye’nin terör sorunu kadar önemli olan bu meselenin önüne geçilmesi gerekmektedir. Yöre insanı kalkınmalı, yöre insanı para kazanmalı ki insanlar göçmesin.

Birileri “o marketlerde çalışanlar var. Halk ucuz ürün alıyor” gibi şeyler diyebilir.

İnanın 3-5 kişi çalışıyor belki ama 50 kişi batıyor.

Ucuz denen ürünlerde varsın 1-2 lira pahalı olsun. Ama Türkiyede 3-5 kişi zengin olmasın. Yerli halkta hayatta kalsın. Aksi taktirde Yörede ticaret yapan yerli kaynak kalmayacak.Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz