Sevgili okurlarım,

Konumuza girmeden önce, şu "DİPLOMASİ" nedir, ne değildir, ona bakalım:

Kısa ve öz tanımıyla; Yunanca kökenli olan "DİPLOMASİ" : Uluslararası ilişkilerin barışçıl yollarla çözüldüğü görüşme sanatıdır. Bir uzlaşı yoludur.

Bir başka ifadeyle; "Diplomasi, egemen devletlerin hükümetleri arasındaki resmi (formel) ilişkilerin yürütülmesinde uygulanan zekayı incelikle kullanma sanatıdır."

Bu tanımların ana hatlarını esas alarak; bilhassa "AKP MONARŞİ İDARESİ" nin, diplomasi bakımından doğru, isabetli ve başarılı bir duruş sergileyip sergilemedikleri" sorusuna birlikte yanıt arayalım...

DİPLOMASİ: "Resmi (formel) ilişkilerin yürütülmesinde uygulanan zekayı incelikle kullanma sanatı" ise, diplomat olarak görevlendirilenlerin;

• Zekayı incelikle kullanabilmeleri bakımından, gerekli donanımda ve birikimde olmaları hususu öncelenmekte midir?..

• Bilhassa, DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'nın teamüllerine göre yeterli hizmette bulunmuşlar mıdır?..

• Diplomat olarak atananlarda; Uluslararası ilişkilerde ve uzlaşma masalarında bilgi birikimlerini sergileyebilmek adına, İngilizce başta olmak üzere bir ya da birden fazla kusursuz yabancı dillerinin olması esas alınmış mıdır?..

• Uluslararası ilişkilerde; kabul görmek ve ulusal istekleri doğrultusunda sonuç alabilmek için; bilhassa, ekonomik, sosyal, hukuksal, dahili ve harici barışın tesisi bakımından gerekli zemin oluşturulmuş mudur?..

• Ülkeyi dışarıdan temsil edecek kişi veya kişilerin; yaşanmışlıklarında suç oluşturan eylemlerinin olup olmadığı hususu dikkate alınmakta mıdır?..

Yukarıda sıralanan diplomasi vasıfları yönünde keşke "AKP Erdoğan odaklı MONARŞİ İDARESİ" için; emin duygularla olumlu cümleler kurabilseydik...!!

Tekrar sorgulamak gerekirse; dışişlerinde konularında deneyimli olan onca değerler varken, adları akçeli işlerde, Fetöcülükte, siyasi skandallarda geçen ve halen aklanmamış, Dışişleri Bakanlığında bir günlük deneyimi ve yabancı dilleri olmayanların; sadece AKP saflarında olmaları nedeniyle Belçika, Hollanda, Avustralya gibi ülkelere büyükelçi atanmaları, izaha muhtaç vahim durumdur...?! Haydi diyelim ki, atandılar; hangi birikimle, hangi tecrübeyle ve hangi aklanmışlıkla Ülkemizi temsil edebilecekler ve savunabileceklerdir...?!

Yazık, vallahi çok yazık..!!

Hülasa,

Ekonomide...

Sosyal bakımdan, üretim ve istihdam yönünde...

İç huzurunun temini ve barışında...

Pandemide...

TL'nin, dünya paraları nezdindeki erimişliğinde...

ortaya konulan başarısızlıklar, Dışişlerinde de devam etmektedir..?!

"Bindik Bir akamete, gitmekteyiz kıyamete..!!" demeyip; "KARANLIĞIN EN KOYU ANI, UFKUN GÜNEŞE GEBE OLDUĞU VE DOĞURACAĞI ANDIR" diyerek ümitvar olmaya devam etmeliyiz, diyorum...

*

Yanlış düğmelersen en alt düğmeyi

O yanlış sırıtır en üst tarafta

Bırakmazsan çapsızları övmeyi

Teneke alırsın, bütün sarrafta

 

Manavın eczacı olduğu yerde

Doğru ilaç vermez, çektiğin derde

Yanlış hep yanlıştır; olsa da nerde

Çelikler çeliktir; tahtalar tahtaKategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz