Bir şarkı duydunuz ve birden bu şarkıyı nasıl çalabilirim, diye kendinize sorduğunuzu düşünün. Bir şarkıyı nasıl çalacağınızı bilmek gerçekten harika olurdu değil mi? Bir müzik aleti çalan arkadaşlarınız var ne güzel değil mi, hemen bir şarkının namelerini ellindeki bir müzik aletiyle çalıyor. Bu anlamda bilgini sahibi olmak mı istiyorsunuz? Bunun için müzik dilini okur-yazar düzeyinde bilmeniz gerekiyor.

Peki, notaların nasıl okunacağını, bunun temellerin öğrenerek nota okumayı başarmanıza engel olan bir şey var mı? Elbette yok, müzik de konuştuğumuz gibi bir dildir ve bu dili okuyabilir, yazabilirsiniz.

En basit haliyle, müzik, tıpkı bir kitaptan yüksek sesle okuduğunuz gibi bir dildir. Notalar sayfalarında göreceğiniz semboller yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. Onlar, bir müzisyenin parçayı çalmak için kullandığı ifade ve tekniklerin yanı sıra, ilettikleri şarkının ses perdesini, hızını ve ritmini temsil ediyorlar. Notaları harfler, ölçüler kelimeler, cümleleri cümle gibi düşünün.  Müzik okumayı öğrenmek gerçekten yepyeni bir dünyayı keşfetmek gibi, size farklı dünyaların kapısını aralayacaktır.

Notalar Nasıl Okunur ve Nota Sisteminin Temel Sembolleri:

Müzik dilinin yazımında çeşitli semboller kullanılır. Müziğin alfabesi, seslerin yazımı için kullanılan çeşitli sembollerden oluşur. Bu sembollerin en temelli, başta porte, nota anahtarı ve notalardır.

Bütün müzik yazılımları, bu temel bileşenleri içerir. Müziğin nasıl okunacağını öğrenmek için önce bu temel bilgileri öğrenmelisiniz.

Modern anlamda müzik terimlerinin çoğu “İtalyanca”dır. Dünyada herkesin kullandığı ve konuştuğu bir müzik dili var, Bunun adı “müzik dili”dir. Müzik evrensel bir dildir ve güçlüdür. Müzikte kullanılan notalar evrensel bir dildir. Bütün evren için aynı ve standart olan bir dildir bu. Müzik evrensel dili çok güçlü ve bağlayıcı, insanları kaynaştırıcı bir dildir. Evrensel dilin en temel işaretleri notalar ortak sembollerdir. Bu sesleri doğal olarak doğada zaten vardır, biz sesleri duymaktayız. Doğada duyduğumuz her ses bir notadır. Doğada ince, kalın, uzun, kısa sesleri göstermeye yarayan bir işaret var, bu işarete nota diyoruz. Siz notaları öğrendiğinizde, bütün dillerde yazılan

Porte (Dizek): Porte ya da dizek: Beş çizgi ve dört aralıktan oluşan şekle porta ya da dizek diyoruz. Portenin başında bir anahtar yazılıdır, bu anahtara sol anahtarı diyoruz. Porte, beş satır ve dört alandan oluşmaktadır. Bu satırların her biri ve bu boşlukların her biri farklı bir harfi temsil eder, bu da bir notayı temsil eder.

Beş çizgi ve dört aralıktan oluşan şekle porta ya da dizek diyoruz. Portenin başında bir anahtar yazılıdır, bu anahtara sol anahtarı diyoruz. Müziğin yazıya dökülmesi için kullanılan ilk araç portedir. Beş paralel çizgi ve dört aralıktan oluşur. Notalar portedeki çizgilerin hem üstüne hem de aralarına yazılabilir. Portedeki notalar daha yukarı yerleştirildikçe, sesler tizleşir. Anahtar (Açkı): Anahtar portenin temel elemanıdır. Portenin başına yerleştirilir. Notaların adlandırılmasını sağlar. Çeşitli yazılımlara göre farklı adlar alır.

Sol Anahtarı: (Tiz Anahtarı) Tiz denmesinin sebebi Portede ikinci çizgideki “sol” notasını çevrelemesi ya da bu çizgiden başlamasıdır ve şekli de harf ifadesini sol notasını temsil eden “G” sesine benzer.

Portenin alttan ikinci çizgisinden başlayarak çizilir. İkinci çizginin üzerindeki nota Sol adını alır. Sol anahtarı insan sesiyle yaklaşık frekanslarda ses veren enstrümanlar için kullanılır. Keman, gitar, flüt, bağlama, kaval, ud gibi enstrümanların notaları Sol anahtarı kullanılarak yazılır.

Fa Anahtarı: Portenin üstten ikinci çizgisinden başlayarak çizilir. Üstten ikinci çizginin üzerindeki nota Fa adını alır. Fa anahtarı pes frekanslardaki sesleri yazmak için kullanılır. Bu sesleri Sol anahtarıyla göstermek çok fazla ek çizgi kullanımı gerektireceğinden, pes frekanslarda ses veren bas gitar, çello, kontrbas, piyano (sol el) gibi enstrümanların notalarının yazımı için Fa anahtarı kullanılır.

Sol anahtarına göre her çizginin bir ismi vardır: 1. “mi”, 2. “sol”, 3. “si” 4. ”re”, 5. “fa”dır. Aralıklarında bir adı var:1. “fa, 2. “la” 3. “do” 4. “mi”

 

 

Notaların Harf Değerleriyle Karşılıkları ve Yazımı ve Okunması:

Harf yazımına göre sol anahtarı:1. “E”, 2. “G”, 3. “B” 4. ”D”, 5. “F”dir.

Aralıklarında bir adı var:1. “F, 2. “A” 3. “C” 4. “E”

 

 

 

(Devam edecek)Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz