Sevgili okurlarım;

10 Ocak 2021 tarihli SÖZCÜ GAZETESİ’nin; “Basın Özgürlüğü” ile ilgili haberini sizlerle paylaşarak yoruma geçmek istedim. Haber aynen şöyle: “Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ dolayısıyla, yayımladığı mesajında; ‘Türkiye’deki basın özgürlüğü ve ifade hürriyeti alanının 20 yıl öncesiyle kıyaslanamayacak ölçüde genişletildiğini ve güvence altına alındığını savundu.” Altun şöyle devam etti: “Bu gerçeğe rağmen, ne yazık ki, bu kavramlar içeride ve dışarıda Türkiye karşıtı çevrelerce çarpıtılmış değerlendirmelerle istismar edilmekte, aleyhe algı oluşturmak için mesnetsiz yorumlarla kullanılmaya çalışılmaktadır.” Dedi.

 “Yalansınız” demiş değiliz size

Hakikate sadık olan kulsanız

Gerçek hakim ise söylenen söze

Alkışlarız, doğru kalan kulsanız

***

Yaprak taşıyamaz, çürükse çınar

Devrilir; oduna dönüşür (?!) yanar

Yalan ağacına yalan kuş konar

İtibar edilmez yalan kulsanız

‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ ile ilgili olarak Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajı ise aynen şöyle: “Türkiye olarak basın özgürlüğünden hiçbir zaman vazgeçmeyeceğimiz gibi,  bu kavramın istismar edilmesine de asla müsaade etmeyeceğiz. Kamuoyunun haber alma hakkının karşılanması ve doğru bilgilendirilmesi noktasında medyanın, demokrasinin vazgeçilmez bir unsuru olarak öne çıkmıştır. Bu süreçte, demokratik ve ahlâki sorumluluk bilinciyle ilkeli şekilde çalışan gazeteciler, toplum için önemli bir görevi yerine getirmektedirler. Bilginin yayılma hızının baş döndürücü şekilde arttığı günümüzde, doğru ve dürüst habercilik anlayışı her zamankinden daha kıymetli hale gelmiştir.”

Sevgili okurlarım;

Diyelim ki ikna olduk, diyelim ki özgürlüklerde hiç olmayacak kadar gelişmeler oldu; peki ya, farklı düşüncelerinden dolayı, ceza evinde tutsak edilen yüzü aşkın gazeteciyi, bir o kadar yazarı, çizeri, bilim adamını, öğretmen ve öğrencileri; muhalif haber yapmalarından ötürü, bahaneler ve inandırıcılıktan uzak senaryolarla maddi ve manevi bakımdan cezalara maruz bırakılan gazeteleri, televizyonları ve benzeri türden kişi, kurum ve kuruluşlara çektirilenleri (?!) ve mevcut iç kanatan (!!) ahvallerini yok sayabilir miyiz?!..

Bir vatandaş, çıkıp da, “ülkenin hapishanelerini ve el konulmuş (?!) ifade özgürlüklerini”  birlikte gösterip, Nasrettin Hocamızın ifadeleriyle. “kedi buysa, et nerede; et buysa kedi nerede?!” derse; “maksadını aşmıştır” muamelesine tabi tutulmayacağından ve içeri atılmayacağından nasıl emin olunabilir ki?!

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Boğaziçi Üniversitesine “atanan” ve adı “intihalci hoca” ya çıkan Melih BULU’ya karşı, itiraz haklarını kullanmak üzere üniversitenin öğrencilerince gösterilen haklı tepki ve eylemin, “terörle ve teröristlikle” ilişkilendirilmesi; “hangi özgürlükle” izah edilebilir ki?!.. Bu yaklaşıma “genişleyen özgürlük” demek, “aklı ve muhakemeyi yitirmek”  anlamına gelmez mi?!..

***

Hülasa sevgili okurlarım; bu saatten sonra, toplumun ve bireylerin yapacağı şey; “akıllarına mukayyet olmak” la beraber, “balık hafızalı olmadıklarını” algı yoluyla erki elinde bulundurma telaşı içinde olanlara göstermektir:))!!.. Bu hakkı kullanmayı hiç kimse “teröristlik ve yalancılık” kavramıyla karıştırmasın sakın!..

***

Görmek isterseniz baki rağbeti

Malzeme etmeyin dini, mabedi

Baş üstünde olursunuz ebedi

Huzuru hakikat bulan kulsanız

***

Alnınız secdeden kalkmasa dahi

Niyet kirli ise (?!) boştur vallahi

Kim güvenir size, kim der ki sahi

İpten, saptan; falan, filan kulsanız

 Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz