Düşünsenize 30 yaşlarında olanlarınız annelerinize sorun “zeytinyağı zararlıymış anne ne dersin?” “deyin “heydi bre döyyüs zararlımış,yörü get” demez mi? Elbette der… Bu Türküyle bir de köylü şehirli kadın tiplemeleri ortaya çıktı köylü kadınlarını aşağılayan ve şehirli kadınlara özendiren filmler yapılmaya başlandı. Köylerden şehirlere hızla göçler başladı. Tarım üretimi dibe vurmayla karşı karşıya kaldı. Rahmetli Bülent Ecevit gözler önüne Atatürk’ün Köy-Kent projesini koydu ancak ABD ve ekonomi müttefikleri bunun hayata geçmesini, konuşulmasını bile engelledi. Anadolu coğrafyasında halkların bir arada yaşamasını içlerine yüzlerce yıldır sindiremeyen ekonomi müttefiki ülkeler Türkiye kalkınma çabası içerisine her girmeye çalıştığında kitleleri birbirlerine düşürdüler. Sürekli iç meselelerle meşgul olan toplum ilerlemek bir yana dışa bağımlı hale gelmeye müsait oldu. Öyle ki kendi ordusu kendi başbakanını ipte sallandırdı. Kendi askerleri kendi halkına zalimlik yaptı. Kendi komutanları krallar gibi yaşamaya ve emir geldiğinde halkı, kaosla korkutmaya başladı. Daha ileri giderek 1980 öncesi kaliteli eğitimli ve okumayı seven gençleri sağ sol oyunlarıyla biri birilerine öldürtüp sağ gösterip sol vurdu. Kendi fikir dünyasında ülkesini seven herkesi sanki başka ülkenin askerleriymiş gibi zulme maruz bıraktı. Gençler kayboldu. Biz biliyoruz ki. 1938’den 10 yıl sonra Türk ordusu, Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ordusu değildi. Bugün nasıl ki El Kaide denen örgüt Müslümanlıkla ilgili değilse ve onu kim var ettiyse orduda aynıydı. Hatta bu devletin okulu olan İmam Hatip Liselerinde okuyan benim gibilere askeri liselere giriş sınav evrakları bile verilmedi, neden? Türkiye sanki kabile devletine dönmüştü. Şimdi 70 yıllık boynu bükük halk el ele birlikte kalkınacak. Zeytinyağı ile çünkü üretim tekrar canlanıyor. Türk insanı zeytinyağından soğutularak mısırözü yağına ve margarine alıştırıldı. Bu amaçla zeytinyağı ısınırsa kanser yapar gibi yalanlar uydurmaktan da geri kalınmadı. Hâlbuki zeytinyağı halk ağzındaki deyişiyle dumanlaşma derecesi en yüksek (en zor yanan) sıvı yağlardan biridir.

Bununla da kalınmaz, kötülemek için tıpkı bugün yapılan halkla ilişkiler endüstrisi çalışmaları gibi “Zeytinyağlı yiyemem aman, basmadan fistan giyemem aman...” diye türkü sipariş edilir ve ülkenin en popüler Türküsü yapılır. Katı yağ/margarine mahkûm edilen halk, 20-30 yılda bir kaşık yağa bile muhtaç hâle getirilir. Kıtlıkla yüz yüze kaldığında yağ kuyrukları oluşur. Basma giyen kadınlar, plastik giysilerle tanıştırılır, sağlıklı giyinen kadınlarımızın üzerlerinde de artık kimyasallar gezinmeye başlar. Hey on beşli on beşli türküsü aslında bir “ağıt”tı. Oysa nasıl oldu bilinmez (!) o ağıt yıllardır düğünlerde göbek atmak için çalınır. Ben o Türküye oynayanlardan tiksinirim. O ağıt öylesine hüzünlüdür ki savaşa giden çocukların arkasından yakılmıştır. Halk bundan bihaber mi? Bilmiyorum. Bildiğim tek şey gerçekte o Türküyle oynamak bir kenara göbek atma havasında söylemesi bile ağıt yakılacak bir durum. Kaşların arasına domdom kurşunu değdi, bu türküye de göbek atılıyor, oysa bu Türkünün de 1980’li yıllara dayanan acı anısı var hem ülkücüler hem solcular bunu bilir. O Türkü de bir ağıttır.

Maalesef onu da nasıl olmuşsa göbek attıracak hale getirmişler. Ormancı, Türküsünün de öyküsü farklı değil bir katilin öyküsüdür. Ancak o da düğünlerin vazgeçilmezlerinden olmuştur. Türkülerden söz ederken Kemal Karaömeroğlu’nun “Benim Türkülerim özgür olmalı” adlı şiiri aklıma geldi, nede güzel söylemiş. Ayrıca Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun; “Ah bu türküler Türkülerimiz Ana sütü gibi candan Ana sütü gibi temiz Türkülerde tüter dağ dağ, yayla yayla Köyümüz, köylümüz, memleketimiz. Ah bu türküler, Köy türküleri Dilimizin tuzu biberi Memleket ahvalini onlardan sor Kitaplarda değil, türkülerde ara Yemen'i Öleni, kalanı, gidip gelmeyeni... Ben türkülerden aldım haberi.” Türküler toplumda vazgeçilmez bir yere sahip, bu nedenle toplumun geleneklerine aykırı sözler içeren Türkü duyarsanız bilin ki uydurmadır…

Zeytin yağlı yiyin, basma, fistan giyin..

 Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz