Şöyle bir tarihe baktığımızda Osmanlı’da, twitter, facebook, e- posta ve benzeri iletişim kanalları yoktu. Onun yerine hızlı posta servisi ‘Peykler’ vardı. Ben bu Peyklerin kim olduğunu ve özelliklerini okuyunca çok etkilemediğimi itiraf etmeliyim…

Elimizdeki teknoloji araçlarına ulaşmak basit olduğu için midir nedir, pek değersizleşti. Ama Peykler o kadar özenle yetiştirilmiş ki insanın Peyk olası geliyor.

Peki, bu Peyk’ler kimler?

Osmanlı’da hızlı ve özel haberleşme sistemini bu Peykler sağlıyordu. Bunların en büyük özelliği ise “çok özel mesajları” iletiyor olmasıydı. Peykler, görevlerini ifa ederken yalın ayak gerçekleştirmişlerdi. Koşu eğitimine küçük yaşlardan itibaren başladıkları bilinen Osmanlı Peykleri, belirli bir eğitim çalışmasından sonra, sarayın düzenlediği Peyk seçme imtihanına katılıyorlardı.

*Bu peykler, gece dahi istirahat etmeden bütün gün boyu 24 saat aralıksız koşabildikleri için daha çabuk hedeflerine ulaşabiliyor ve daha güvenilir sayılıyorlardı. Peyklerin atlı yerine kullanılma sebebi, hem gizli haberleşme hem de daha hızlı ve kamuflaj imkanın olmasından kaynaklanıyordu.

*Peyklerin en belirgin özellikleri ise ağızlarındaki delikli demir toplarla koşmaları. Delikli demir topun, düzenli burun solunumu sağlaması ve “dalaklanma” olayı üzerinde etkili olduğu düşünülmekte.

*Dizlerinin altında bağlı bulunan çıngıraklar, sesler çıkararak yol üstündeki küçük hayvanatın, kaçışarak zarar görmemesini sağlar. Bu çıngıraklar belirli bir süre sonra kudüm, tef gibi ses çıkarmaları özelliği ile Peyklerin bir nevi tam konsantrasyona geçmelerine yardımcı olmakta, belirli bir ritmi yakaladıktan sonra manevi güçlerini de kullanarak uzun süre koşabilmelerini sağlamaktaydı.

Ne güzel düşülmüş değil mi?

Nereden nereye… Belki teknoloji gelişti ama bize eski ruh lazım. Eski ruhla yeni teknolojiyi bir araya getirsek neler olur neler diyeceğim ama neyse bildirim gelmiş size ona bakmaya devam edin…

İşte kendimce birşeyler araştırıp yazdım okursunuz diye… Eğer bir mesaj verebildiysek ne mutlu. 

 Kategoriler

hasiltogel.xyz