Öğrendiğiniz bilgileri, gündelik hayatta edindiğiniz tecrübeleri, karşılaştığınız başarı hikayelerini, ders niteliğindeki gelişmeleri ve buna bağlı olarak gerçekleşen olayları aktarmayı bilmelisiniz…

Sadece kendi çıkarlarınızı düşünür, bu bilgileri ‘sadece ben biliyim’ derseniz, bu durum bencillikten öte geçmez. Unutmayın ki her birimiz, toplumun bir parçasıyız. Topluma yararlı olmak gibi bir zorunluluğumuz var.

‘Yanmak yetmez, ışık saçmalısınız’ sözündeki anlam da, edindiğiniz bilgi ve deneyimleri sadece kendiniz için kullanmamalısınız bunu çevrenizdekilere aktarmalısınız. Günümüzde bu konu hiç umursanmamaya başladı. Öyle ki çırak sıkıntısı çeken ustaların ortak özellikleri de, mesleği öğrenmeye yönelik bilgileri elemanlarına öğretmemeleridir. Devlet sırrı gibi saklanan püf noktalar elamanlardan gizlenmektedir.

Öyle ‘çalışacak eleman bulamıyoruz’, ‘mesleğimiz elden gidiyor’ olayları da yapmacıktan başka bir şey değil. Elemanınız varken ne oldu ki, verdiniz üç beş kuruş, zam da yapmadınız, mesleği de öğretmediniz, olur da ilerde size rakip olur diye. Şimdi gelmiş, elaman sıkıntısı yaşıyoruz diyorsunuz.

Unutulmaya yüz tutmuş meslekleri unutturanlar ve değerini düşürenler ustalardır bence ve bu bökyle devam ettiği sürece daha çok meslekler unutulacaktır.Kategoriler