Önceki gün YİKOB’ta Hatay Turizm ve Gastoronomi Günleri üzerine Hatay Valisi Rahmi Doğan bir değerlendirme toplantı yaptı. Bu toplantıda belki de Hatay’da bir ilki olarak “dönüt” almanın ne kadar önemli olduğunu değerlendirebilecektik. Ama olmadı. Maalesef şahsi ve kişisel çekişmeler bu değerlendirme toplantısının önüne geçti.

Basın Mensuplarının “iş” üzerine kurması gereken rekabet kavramını nasıl oluyor da “şahıs” üzerine kurduğunu anlamıyorum. Biz neyin kavgasını yaptık, neyin kavgasını yapıyoruz? Hem de Vali Bey’in gözü önünde. Bu bize yakışmadı.

Toplantının Vali Bey üzerine yazılan bir köşe ile gergin başlaması bir kenara, daha sonra bir gazetecinin de ateşe körükle gitmesi gibi konuşması, daha sonra bir başka “gazeteci?”! nin bir başka gazetecinin nerede hangi otelde kaldığı üzerine hesap sormasından, bir cemiyet başkanının Vali Bey’i istifaya davet etmesine kadar ne var ne yok bu toplantıda konuşuldu. Şimdi soruyorum bu toplantı Gazetecilerin kendi çekişmelerini değerlendirme toplantısı mıydı? Hatay’ın tanıtımında gelecek yıllarda neler yapılabilir toplantısı mıydı? Yine yakışmadı.

Kardeşim, bize ne! Bize ne. Oraya giden gazetecilerden kaçı toplantıya geldi. Kaçı gazetesinde tanıtım günleri haberi yaptı. Hele o birbirlerine hesap soranlar siz ne yaptınız Hatay için? Meslek etiği ve Ahlakı taşıyanlara zaten sözümüz yok. Onlar sakinliğini korudu, gerçek gazeteciler gitti, haberlerini yaptı, döndü. Ama ah şu “NEMALANMAK” yok mu? Arkadaşım, Allah korusun! Nemalanmak üzerine hayatını kuran bir zihniyetle nasıl mücadele edilir anlamış değilim. Ama şunu iyi bilirim, para almaya alışan, emir almaya da alışır.

Vali Bey yinede bu olaylara karşı insaflı çıktı. Kişisel çekişmeleri aşıp, Hatay Tanıtım Günlerinin genel raporunu sundu. Gelir, gider raporları açıklandı. Ya bir de şu gelir giderde hesap soran gazeteci arkadaşlar bunu neden geçen yıl HATİAB’A sormadınız? Neden? Yoksa az önce bahsettiğim gibi emir almaya mı alıştınız? Vali Bey’in şeffaf davranması bir ilktir. Daha önce hangi organizatör açıklamıştır gelir giderini lütfen söyleyin, ben tekzip yayınlayacağım.

Vali Bey, işte bu yüzden insaflı çıkmıştır. Köşe yazısı konusuna çok girmeye gerek görmüyorum. Yazan ve Vali Bey bunu kendi aralarında konuştular, çözüldü.

GELELİM, EKSİKLERE

Vali Bey’e ilettiğim gibi en büyük sorunumuz maalesef Gastronomi. Başında Turizm ibaresi olan bir etkinlikte onca konuğun hepsi yemekler üzerine söyleşi yaptı. Onca stand sadece yemek üzerine çalıştı. Turizm nerede? Yok. İşte konuşulması gereken budur. Maalesef Gastronomi Hatay turizminin en büyük engeli olmaya devam ediyor. Çünkü biz Gastronomiye indirgenmiş bir tanıtımla ancak kendimizi gereksiz bir yarışın içinde tutuyoruz. Tekrar söylüyorum Hatay tarih ve turizm yapısı o çok dilimize doladığımız Gaziantep’in çok önündedir ve Gastronomi bu farkın sadece aracısı olmalıdır. Saygılarımla. 

 Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz