Antakya’nın tarihi alanlarından biri olan Uzun Çarşı’nın restorasyonuyla ilgili olarak dün itibariyle yeni bir protokol imzalandı. 5 etapta gerçekleşeceği söylenen projenin ilk etabı için imzalar atıldı. Antakya Belediye Başkanı İzzettin Bey’in hizmet gayretine saygıyı belirtmeden geçemem ama birazcık geçmişe gidelim. Mesela 2011 tarihine bir gidelim tam 9 yıl öncesine.

Dönemin valisi Lekesiz ve Antakya Belediyesi ile birlikte yürütülen projenin Mart 2011’de başlanacağı duyurulmuştu. Dönemin AK Partili Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş aynen kullanmıştı “Uzun Çarşı'da yapılacak yenileme çalışmalarında esnafımızın işinde belki biraz düşmeler yaşanacaktır ama çift vardiya sistemi ve şartlar uygun olursa geceleri de yapılacak aydınlatma yardımı ile üç aylık iş iki buçuk ayda tamamlanır”

 

Tabi bu açıklama hiçbir zaman gerçekleşemedi.

 

Bu dönemde kış mevsimindeki su baskınlarından şikâyetçi olan esnafın bu mağduriyeti üzerine kimse konuşmasa da aradan geçen 9 yılda kimse kışın gerçekleşecek su baskınlarını konuşmuyor. Bu konu zaten apayrı değerlendirilmeli. Neyse biz devam edelim.

 

Sonra gel zaman, git zaman derken geldik 2017 yılına…

 

“Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antakya ticaretinin can damarı kabul edilen tarihi Uzun Çarşının yenilenmesi için büyük bir adım attı. Bir zamanlar tarihi “İpek Yolu”nun en önemli merkezlerinden olan Uzun Çarşı, restorasyon ve renovasyon ile eski günlerine yeniden dönecek” diye bir haber okuduk. Tamam, bu kez bu iş olur dedim. Bu tarihte ihaleler yapılıp, biteceği konuşulurken çalışmaların 2018’de başlanacağı ve projenin ilk aşamasının 2019 yerel seçimleri öncesinde biteceği söylendi. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, konu ile ilgili sorular üzerine, Uzun Çarşı için geliştirdikleri  projenin Hatay turizmi için yeni bir sinerji yaratacağını ve bu çalışmanın Hatay için çılgın proje olduğunu söyledi. 

 

Tabi bu açıklama da bir önceki gibi hiçbir zaman gerçekleşmedi.

 

Bu aradaki sürede esnafın yağmurla olan imtihanı devam edip durdu. Bu sorunu bilen Büyükşehir Belediyesi ile Antakya Belediyesi yetki alanları konusunda santimlerle savaştılar. Neyse yine devam edelim.

 

Sonra yine gel zaman, git zaman derken yıl oldu 2020

 

Şubat ayında Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Ankara’da dün protokolü imzalanan birinci etap için yoğun mesai harcadı. Gelinen nokta da kısa süre içinde Uzun Çarşı’nın restorasyonun yapılacağını düşünüyorum. Ama şöyle bir 10 yıllık geçmişe baktık mı? İşi görmeden, söze inanmayın demeden geçemiyor insan.

 

Bu arada asıl meselenin yağmur olduğunu hala unutan, görmezden gelen yönetimlere tavsiyem bu konu dada adım atmalarıdır. Esnafın bu sorununa lütfen kulak veriniz.

 

BİR KOMİK OLAY

 

Geçtiğimiz hafta HRT’nin programına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, virüsün üretildiğini ve arkasında büyük planların, şirketlerin olduğunu söyledi. Öncelikle, bilim adamının bilimsel bir veriye dayanmayarak yaptığı bu çıkarım trajikomiktir. Hele de Büyükşehir Belediye başkanı ise bu kişinin komplo teorilerine dayanmadan, somut konuşması gerekir. Bu komik olayda emeği geçenleri kutlarım. Bu arada Avengers ekibi Korona virüsünün Thanos, Adalet Birliği ekibi de Lex Luthor tarafından yapıldığını düşünüyormuş. Bende Cüneyt Arkın’a sordum, Bizans yapmıştır dedi.

 

 

 

 

 

 Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz