Tretman, filmin öyküsünün özetidir.

Filmi baştan sona hızlı bir şekilde oynatmak, yapısını kurmak, filmin serim, düğüm, çözüm bölümlerini tanıtmak, yan hikâyeleri şekillendirmek gayesi ile yazılır.

Dramatik yapı kurulur, olgular sıralanır, kişilerin ortaya koyduğu olaylar irdelenir ve incelenir.

Konunun gelişme ve çatışma (conflict) noktaları belirlenir.

Geniş zaman kipiyle kişiler tüm karakteristik özellikleriyle tanıtılmalıdır.

Kişilerin karakteristik özellikleri tanıtılır, kişilerin yani karakterlerin özellikleri muhakkak belirtilmelidir, Diyalog içermez, öykünün ana hikâyesi ile birlikte yan hikâyeler de belirlenmiş olur.

Her cümle filimle aynı olacak şekilde yazılır, betimlemelerin bolca bulunduğu tretmanda çevrenin özellikleri de ortaya konulmalıdır.

Öyküde görülmesi gereken hareketler belirtilmeli ve bazı hareketler olması gerektiği şekilde düzeltilmelidir.

Tretman aşamasında iken dramatik yapının kurulmasıyla olgular da sıralanmalıdır. Bu yapılırken de olayların bağlantıları bir şekilde sağlanmalıdır. Konunun gelişme noktaları ile çatışmaları da belirlenmelidir.

Yalnızca öykünün ele alınan ana hikâyesi değil, aynı zamanda yan hikâyeleri de belirlenmelidir. Çünkü tretmanın öykünün plan hali olduğu unutulmamalıdır.

Tretman hazırlanırken yazılan her cümlesi, her kelimesi filmde oluşacak görüntüye uygun şekilde yazılmalıdır.

Basitçe ifade edersek tretman, senaryodaki eylemlerin geniş zaman kipinde sıralı yazılmasıyla elde edilir. Kaçak (The Fogitive) filminin ilk beş dakikasının tremanı:

1. (İlk iki sahne birlikte kurgulanacaktır. Jenerik yazıları müzik eşliğinde görüntüler üzerinde kayar.) Şehir (Chicago,) gece havadan parlayan ışıklı görüntüleri ve tepe açıdan verilir, yüksek binalar, gökdelenler arasında caddeler, araçlar. Müzik.

2. Kimble Siyah-beyaz görüntü ve tanıtma yazılarıyla: siluet bir görüntü…  Helen Kimble (Sela Ward, 39) kadraja girmeyen bir saldırgan tarafından şiddete maruz kalmaktadır. (Şehrin görüntüsü ve tanıtma yazısı ve müziği girerek olayın görüntüsü birlikte kurgulanmaktadır.) Helen saldırgandan kaçsa da atakları başarısızdır. Helen bir fırsatını bulur ve komodindeki silahıyla saldırgana silahı çevirir, ateş etmek ister, ancak saldırgan buna izin vermez. Boğuşma sırasında silah ateş alır, Helen yaralanır.

3. Kimble’ların evinin önü: Sokak, polisle, ambulans, sağlık görevlileri, çok sayıda polis aracı, ambulnas.

4. Kimble’ların evinin içi: Cinayet mahalli, Helen’în telefon başındaki cesedi. Efekt…

5. Kimble’ların evi: Çok sayıda polis, adli tıp ekibi, cinayet mahallini belgeleyen odada çalışmakta zorlanmaktadır. Komiser üstü başı kanlı boynunda çizgiler ile perişan, şaşkın, donuk haldeki Dr. Richard Kimble’ı (Harrison Ford, 49), karakola götürmek için yanına gelir, birlikte evden çıkarlar.

6. Kimble’ların evinin önü: TV kamerası önünde bir muhabir, olayla ilgili konuşma yapmaktadır. Dr. Richard Kimble polisler tarafından götürülürken muhabir ünlü Doktor Richard Kimble’ın olayları anlatmaya devam etmektedir. Richard Kimble’ın eşinin evinde saldırıya uğradığı ve ölü bulunduğunu, ayrıca çiftin o gece bir bağış kampanyasında olduğu bilgisini verir. Dr. Richard Kimble polis aracına bindirildiği sırada etrafta meraklı kalabalık arka fonda görülür, Polis aracının arka koltuğuna oturan Dr Richard Kimble’ın suratında bir fotoğraf flaşı patlar

7. Flashback: Bağış etkinliği. Lüks bir mekânda defileli bağış kampanyası düzenlenmektedir. Podyumda mankenler etkinliklerini sergilerken, etrafta şık ve resmi giyimli kadın ve erkekler konuşurken içkilerini yudumlamaktadır. Dr.

Richard Kimble partide görünen kişilerle selamlaştıktan sonra arkadaşı Dr. Charles Nichols (Jerome Krabbe)’tan ödünç verdiği arabasının anahtarlarını geri alır. Sonra da eşi Helen’i sıkılmakta olduğu bir parti sohbetinin ortasında sıkılmışken kurtarır, birlikte partiyi terk ederler.

8. Polis karakolunun sorgu odası: Polisler Dr. Richard Kimble’ı o gece olanlar hakkında sorguya çekmektedir. Dr. Richard Kimble o gece olanları flashback görüntüleri ile hatırlamaktadır.

Bağışçılarla karışıyor. Helen bir grup insanla çevrilidir ve Richard onu "kurtarır". Ayrıca Richard'ın arabasını geçici olarak ödünç vermesine izin verdiği için teşekkür eden Richard'ın en iyi arkadaşı ve meslektaşı Dr. Charles Nichols (Jerome Krabbe) ile hoş bir sohbet yaparlar.Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz