Üniversite Sınavı Sonuçlarının merakla beklendiği bugünler de aklıma takılan bir konu çocukların yapacakları tercihler; nasıl, ne yönde, kime göre, kim için olmalı?

Tercihler yapılırken aileler birilerinden ya etkileniyor ya da onun oğlu, onun kızı ne yaptı diye düşünüp duruyorlar.

Çocuklar ise popüler üniversiteler hangisi, hangi şehir de gezmek için iyi, en çok arkadaş hangi bölümde olur diye düşünüyor.

Hani şöyle bir şey var, lafım ailelere onun oğlu, onun kızı o bölümü yapabilecek mi, mezun olunca sevmediği işi yapacak mı!

Çocuklara gelince popüler üniversiteler hep pahalı olan şehirlerdedir, çok arkadaşın olsun istiyorsan bölüme göre değil karşıdakilerin arkadaşlık kurma derecesine göre farklıdır, ki dipnot geçmek isterim çok arkadaş ya da az arkadaş fark etmez, arkadaştan kaçacağın dönemlerin olacak.

Onu bunu boş verin tercih yaparken sevdiğiniz  mesleği , mezun olunca verimli çalışabilecek, okurken de çalışabileceğiniz, hatta yaşam koşullarının uygun olduğu bir şehirde olan bölüm seçin. Tercih günü ben, başta çok istediğim bilgisayar mühendisliği bölümünü ve iklim koşulları, yemekleri, yaşam tarzı benzer olan ve yakın olmasından dolayı Adana’yı seçtim. Hafta sonları gidecek kadar yakın, yabancılık çekmeyeceğim kadar da tanıdık dolu olan bir şehir olarak çok memnun kaldım. En iyi olan ise bölüm sayesinde okurken çalıştım.

Tüm tercih yapacak arkadaşlara da hayırlı olmasını dilerim.

 

 Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz