Televizyon dizilerinde yer ala sansürlere denk gelmeyen yoktur. İçilen sigara çocuklara kötü örnek olmamak adına sansürleniyor.

Ya da içilen içki…

Ama gel gör ki televizyon dizilerinde o kadar çok şey var ki. Bunların serbest bırakılıp sigara ve içkiye sansür uygulamak ne yazık ki bir çözüm değil.

Hemen hemen bütün televizyon dizilerinde adam öldürme, mafya babalığı, aldatma, taciz, tecavüz gibi bir sürü sahneye yer veriliyor. Ve benim şahsi düşüncem, sigara ve içki bunların yanında en masum olanı.

Etrafta olan olaylara bir bakın. Selam vermedi diye dövülen, öldürülen de var,

Sevdim sadece benimsin cinayetleri var,

Tecavüzler, tacizler ne ararsanız var.

Ve bu dizilerden sonra ertesi gün konuşulan konularda bunlar. Kimine göre çok caydırıcı gelirken kimine göre ise çok davetkar geliyor bu gibi durumlar.

Ne alakası var demeyin. Okula giderken yolda çocuklar tarafından konuşulan konulara bir bakın. Ya bir silah sahnesi konuşuluyor heyecanla, ya da cinayet sahnesi. Bu konuşmalara da denk gelmiş bir sürü kişi vardır elbette.

Medya araçları insanları etkileme ve rol model göstermede en önemli araçlardır. Dikkat edin dizilerde kadın oyuncuların bir çoğu kısa saç modeli kullanıyorsa o dönem bir sürü kadın saçlarını kısa kestirmeye başlıyor. Bu durum kıyafet içinde böyledir. Davranış içinde böyledir. Mesela, televizyon dizileri eşlerin birbirlerini aldatmalarını o kadar basit ve doğal bir durummuş gibi lanse ettiler.  Bu durum insanlara gerçekten doğal ve sıradan bir olay gibi gelmeye başladı. Etraf birbirini aldatan eşten geçilmemeye başladı.

Dizilerde izlediğimiz asi çocuklar, anne- babaya saygısızlık, el kaldırmalar, hakaretler… Bunların hepsi gerçek hayatta yeni nesil gençlerin hemen hemen hepsinin sergilediği davranışlardan bazıları ne yazık ki.

Bunların televizyon dizileri ile alakası yok demeyin. Sonuna kadar var. İnsanlar her gördüklerinden etkileniyor ve doğru olarak algılıyorlar. Belki de işlerine geliyor. Ama sonuca bakıyorsanız eğer, dizilerde, filmlerde konu olan bu gibi olaylar, yaşantılar şimdi insanların gerçek yaşam tarzı olmuş. İster kabul edin, ister etmeyin medya araçlarının insanların gündemini belirlemede ve algı yaratmada önemli bir ol oynadığı bilimsel bir gerçektir.

Yani, gerçekten amaç insanların özellikle çocukların dizilerden kötü alışkanlar kazanmamasını sağlamaksa, sigara ve içki kadar hatta daha tehlikeli olan olay döngüsünü, aile yaşantılarını, davranışlarını gözden geçirmeleri ve denetlemeleri lazım. Yoksa sigara ve içkiye mozaik ya da çiçek sansürü koyarak çocukları korumuş olmuyorsunuz.

 

 



Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz