Teknolojinin gelişmesiyle birlikte akıllı telefonlar hayatımızda çok büyük bir yer kaplamaya başladı. Akıllı telefonların diğer bütün elektronik aletler gibi radyasyon yaydığını hepimiz biliyoruz. Peki, akıllı telefonların tek zararı radyasyon mu?

Malesef, hayır!

Bağımlılık haline gelen, elimizden düşmeyen akıllı telefonlar, tetik parmak hastalığına neden oluyor.

Peki, nedir bu tetik parmak?

Kolumuzdaki kaslarımızın uç kısımları parmaklarımızın hareketini sağlar ve tendon olarak adlandırılır. Tendonlar ip şeklinde dokulardır. Parmakları aşırı kullanmak tendonlarda nodül oluşumuna yol açar ve oluşan nodüller parmakta tetiklenme yani tetik parmağa neden olur. Tetik parmak oluşumunun en önemli nedeni parmağın ve dolayısıyla tendonun aşırı kullanılmasıdır. Bir gün içinde telefonu ne kadar sık kullandığımızı ve parmaklarımızın hareketini düşündüğümüzde, parmaklarımızı aşırı kullandığımızı görüyoruz. Telefon ile oyun oynama veya uygulama kullanma gibi durumlarda en çok el başparmağı yoruluyor. Bu nedenle tetik parmak en çok başparmağını tehdit ediyor.

Tetik parmağın ilk belirtisi ağrı ve zonklama!

Bu ağrı çok şiddetli olmasa bile dikkate alınmalıdır. Aksi takdirde ihmal edilen rahatsızlık elde ve parmaklarda kalıcı hareket kaybına neden olabilir. Erken tanı elbette diğer bütün hastalıklarda olduğu gibi tetik parmakta da çok önemli. Erken tanı konduğunda fizik tedavi ünitelerinde fizyoterapistlerce doğru ve kişinin gereksinimine özel bir tedavi planı çizilerek hasta cerrahi müdahaleye gerek kalmadan sağlığına kavuşabilir.

Bunun dışında her hastalık durumu için oldugu gibi tetik parmak için alınması gereken önlemler elbette bulunmakta. Bu kapsamda günde üç saatten fazla akıllı telefon kullanmamaya özen göstermeli, ellerimizi ve parmaklarımızı aralıklarla dinlendirmeliyiz. Parmaklarımızı aşırı ve hızlı kullanmaktan kaçınmalıyız.

Unutmayın hastalığı önlemek onu tedavi etmekten çok daha kolay ve ucuzdur. Sağlıkla kalın.Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz