Sebze meyve fiyatları aldı başını gidiyor. Bir taraftan kriz yok diye çığırtkanlık yapanlar, bir taraftan pahalılıktan dolayı elindeki alışveriş torbasını dolduramayanlar.

Soğan, biber, ıspanak… fiyatları almış başını gidiyor.

Geçen sene bu günlerde 1.5 TL olan ıspanak 7 TL’yi geçti. Diğer sebzelerde onu takip ediyor. Ü

retimin olmadığı, çiftçinin tüketildiği yerlerde bu tür durumlarla karşılaşılması oldukça beklenen bir şey.

Yıllar önce okul sıralarında Türkiye’nin bir tarım ülkesi olduğu anlatıldı bizlere. Şehir şehir hangi ilde ne yetişiyor anlatıldı. Şimdi gel gör ki tarım ülkesi diye anlatılan ülkemiz viran olmuş durumda.

Ekim yapacak toprak, sürecek traktör yok.

Traktör olsa çalışmasını sağlayacak mazot yok.

Mazot olsa o toprağa ekecek tohum yok.

Tohum olsa gübre yok, ilaç yok.

Bunların hepsini yapabilmesi için çiftçiye destek yok.

Sonra vay efendim nasıl sebze fiyatları bu kadar pahalı olur. Üretimin olmadığı bir yerde ucuzluk olmaz. Çiftçi olmasa ülke yok olur, biter.

Çitçi, üretim bir ülkenin bel kemiğidir. O kemiği kırarsanız hareket edemeyen felçli bir hasta çıkarırsınız ortaya. Ki durum şu anda ne yazık ki böyle görünüyor.

Son zamanlarda ortaya çıkan suçlu marketlerdir mantığına bir son verin. Patlıcanın kilosunun pahalı olması marketlerin suçu değil. Çiftçinin suçu hiç değil.

Bütün suç, bir zamanlar tarım ülkesi olarak geçen ülkemizin tarım alanlarının betonlaştırılmasında, çiftçiye yardım edilmemesinde.

Tohum ithal, gübre ithal, ilaç ithal hatta ve hatta sebze ve meyve ithal.  Bu durumda ürünler pahalı olmayacakta ne olacak.  

Fabrikalar açılmadıkça, tarım alanlarında iyileştirme yapılmadıkça, çiftçi gerçek anlamda desteklenmedikçe, ithal ürün alımı son bulmadıkça patlıcanında, biberinde soğanında iyi günleri bunlar.Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz