Merhaba sevgili okuyucularım. Hayat yolculuğumuzda sorunlar her zaman olacaktır, gelişim için olmalıdır.  Bazen sorunları, farklı düşünmek, olayı analiz etmek ve kırmadan dökmeden çözmek gerekir. Aşağıda size sunacağım hikaye bunu çok güzel anlatıyor.

Sözü uzatmadan hikâyeye geçiyorum.

“Yaşlı bir adam emekliye ayrılır ve kendine bir lisenin yanında küçük bir ev alır. Emekliliğinin ilk bir kaç haftasını huzur içinde geçirir ama sonra ders yılı başlar.

Okulların açıldığı ilk gün, dersten çıkan öğrenciler yollarının üzerindeki her çöp bidonunu tekmelerler, bağırıp, çağırarak. Bu çekilmez gürültü günler sürer ve yaşlı adam bir önlem almaya karar verir.

Ertesi gün çocuklar gürültüyle evine doğru yaklaşırken, kapısının önüne çıkar, onları durdurur ve,

 “Çok tatlı çocuklarsınız, çok da eğleniyorsunuz. Bu neşenizi sürdürmenizi istiyorum sizden. Ben de sizlerin yaşındayken aynı şekilde gürültüler çıkarmaktan hoşlanırdım, bana gençliğimi hatırlatıyorsunuz. Eğer her gün buradan geçer ve gürültü yaparsanız size her gün 1 lira vereceğim” der.

Bu teklif çocukların çok hoşuna gider ve gürültüyü sürdürürler. Birkaç gün sonra yaşlı adam yine çocukların önüne çıkar ve onlara şöyle der, “Çocuklar enflasyon beni de etkilemeye başladı, bundan böyle size sadece 50 kuruş verebilirim.”

Çocuklar pek hoşlanmazlar ama yine devam ederler gürültüye. Aradan bir kaç gün daha geçer ve yaşlı adam yine karşılar onları.

“Bakın” der, “Henüz maaşımı alamadım bu yüzden size günde ancak 25 kuruş verebilirim, tamam mı?”

“Olanaksız bayım” der içlerinden biri, “Günde 25 kuruş için bu işi yapacağımızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Biz işi bırakıyoruz.”

 

             Sevgili okuyucular bu güzel hikaye bütün söylemek istediklerimi anlatıyor aslında.

 Kırmak dökmek, zorlaştırmak bize bir şey kazandırmaz. Kolaylaştıran müjdeleyen sevdiren olmalıyız.  Başkalarının eksik ve kusurları yerine kendi eksik ve kusurlarımıza odaklanmalıyız.  Öncelikle Kendimizi geliştirmeye gayret etmeliyiz.

Hele bir kamu görevimiz varsa bir sivil toplumda görevliysek,  esnaf sanatkar ya da ticaret adamıysak her söylemimizde daha çok dikkat etmeli daha titiz davranmalıyız.  Sorumluluklarımızın farkında olmalı, yaptığımız güzel işlerle fark edilmeliyiz.

               Yunus Emre sözün önemini şu mısralarla çok güzel anlatıyor.

“Söz ola kese savaşı söz ola bitire başı

Söz ola ağılı aşı bal ile yağ ede bir söz.” 

Yusuf  Has Hacip Kutadgu Bilg Adlı eserinde

 “ Aklın süsü dildir, dilin süsü söz

 İnsanın süsü yüzüdür, yüzün süsü de göz “ diyerek bize çok şey anlatmışlardır.

Her şey gönlünüzce olsun. Kalın sağlıcakla.Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz