Teknolojinin merkezi dendiğinde akla ilk gelen Silikon Vadisi oluyor. Peki, Silikon Vadisi hakkında neler biliyoruz?..

Orijinal ismi “Silicon Valley” olan büyük teknoloji şirketlerine ev sahipliği yapan vadi, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde bulunuyor. Vadide içlerinde Türk şirketlerinin de bulunduğu birçok büyük şirketin araştırma ve geliştirme merkezleri bulunuyor.

Dünyanın teknoloji merkezi olarak değerlendirilen Silikon Vadisi, Güney Kaliforniya’daki San Francisco Vadisi’nin bir parçası olan San Jose Vadisi’ne verilen isimdir. Bu ismin sebebi ise, bölgede önceleri yoğun olarak üretim ve geliştirme faaliyetinde bulunan silikon çip üreticileridir. Sonradan ise yüksek teknoloji ile ilgili sektörleri ifade etmek için kullanılan bir deyim olmuştur .

Silikon Vadisi; üniversitelerin, teknoloji devlerinin ve araştırma kuruluşlarının bir araya geldiği dev bir teknoloji bölgesidir. Daha çok tasarım ve mühendislik vadisi diye de anılmaktadır. Vadi araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin, ileri teknolojinin ve elektroniğin en yoğun şekilde kullanıldığı alan olup amaç yarı iletken teknolojilerin geliştirilmesidir. Uluslararası teknolojik firmaların merkezi burasıdır. Bunlara örnek olarak; Intel, Cisco, Google, Yahoo, Hp, Xeros, Apple, Maxtor, Microsoft, Oracle, Facebook, Nvidia, Ati, Mozilla ile daha yüzlercesi sayılabilir

Temelleri Stanford Üniversitesi'ne dayanıyor

Vadi'nin ilk şirketleri

Silikon Vadisi tarihinde ilk kurulan ve günümüzde hala faliyetlerini sürdüren iki şirket General Electric ve Kodak'tır.

Günümüzdeki en büyük donanım üreticilerinden Hewlett - Packard, Stanford Üniversitesi'nden mezun olan iki öğrenci tarafından Stanford'ın kampüsüne oldukça yakın bir garajda kurulmuştur ve diğer girişimcilerin vadiye taşınmasındaki en büyük etkenlerdendir

Silikon Vadisi'nin adı nereden geliyor?

Silikon Vadisi'nin adı bölgede yoğun bir şekilde çip (yonga) üretimi yapan teknoloji şirketleri olmasından kaynaklı. "Silikon kırmık" çip anlamına gelir ve bu kelimeden yola çıkılarak bölge çip üretilen vadi de diyebileceğimiz anlamla Silikon Vadisi adını alır.

Amerika Birleşik Devletleri'nde refah seviyesi yüksek birçok şehir duysak da içindeki Silikon Vadisi bölgesi sayesinde Kaliforniya eyaletindeki Silikon Vadisi'nin önemli bir kısmını barındıran Palo Alto şehri, ABD'de refah düzeyi en yüksek şehirleri arasında yer alıyor. Öyle ki sıradan bir şehir olan Palo Alto'nun nüfusu Silikon Vadisi'nin yükselişiyle birlikte katlanmıştır.

Silikon Vadisi'nin teknoloji merkezi olmasıyla birlikte bu bölgede alanında profesyonel ve dünya çapındaki büyük şirketlerin merkezinde çalışan kişiler yaşıyor. Hal böyle olunca bölgedeki ortalama maaş 122.172 dolar.

Aslında yazılım kadar donanım da önemseniyor

Son dönemlerde artık belli cihazların standart haline oturmasıyla yazılım sektörü daha büyük gibi görünse ve dünyadaki birçok girişim yazılım temellerine dayansa da Silikon Vadisi'ndeki yatırımcılar donanımların önemli olduğunu savunuyor. Özellikle bu bölgede IoT (Nesnelerin İnterneti) girişimlerine ilgi artmış durumda.

Silikon Vadisi'nin ekonomik boyutu birçok ülkeden daha büyük

Silikon Vadisi, içinde barındırdığı önemli teknoloji şirketleri sayesinde dünyanın en büyük ekonomilerinden birisi. Öyle ki ABD'yi bir kenara bırakıp Silikon Vadisi'nin ekonomisine baktığımızda bu bölgenin ekonomik düzeyi birçok dünya ülkesinden daha yüksek.

Silikon Vadisi'nde merkezi olan ve en görkemli ofise sahip iki şirket Google ve Apple, her gün liderlik yarışında sıra değiştirirken açık ara fakla Silikon Vadisi'ndeki en büyük şirketler rütbesini kimseye kaptırmıyor.

Google'ın dev kampüsü Mountain View'da bulunurken Apple'ın dev kampüsüne ise Cupertino şehri ev sahipliği yapıyor.

Ayrıca bir girişimciyseniz ve Silikon Vadisi'ndeki hayatı, yeni girişimlerin burada nasıl yol izlediğini merak ediyorsanız mutlaka HBO'da yayınlanan Silicon Valley dizisini izlemenizde yarar var. Dizi hem keyifli vakit geçirmenizi sağlıyor hem de vadideki inişli çıkışlı hayattan bahsediyor.

 Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz