ALINAN tüm tedbirlere rağmen, yayılma hızı artan Koronavirüs salgınının önüne geçmek için açık alanda da sigara içmek yasaklandı. Hani derler ya perşembenin gelişi çarşambadan belli olur diye. Bu tür kısıtlamaların geleceği dünden belliydi.

Böyle devam ederse yeni kısıtlamaların da kapıda olduğunu söylemek yanlış olmaz. Yani salgının önüne geçilmediği sürece arkadaşlarımızla yakınlarımızla değil özgürlüklerimizle aramıza mesafe koyacağımız aşikar.

Haberleri izliyorum, sigara tiryakisi diyor ki bende nerede sigara içeceğim. Diğeri saçma bir yasak diyor. Bir diğeri de böyle yasak mı olur diyor.

Kimsede alınan karara hak veriyorum, salgın alıp başını gidiyor, günde 90’a yakın canı kaybediyoruz. Biz kurallara uymadığımız için bu yasaklar geliyor demiyor. Herkes kendine göre haklı.

Eğer toplum sağlığı, tehlikeyse bu tür yasaklar az bile. Bende bir sigara tiryakisi olarak bu yasağı destekliyorum.

Uzmanlar diyor ki…

Koronavirüs aşısı bulunana kadar salgına karşı en güçlü mücadelemizi maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak yapabiliriz. Koronavirüs alınacak tedbirlerden daha güçlü değil.

Ama dinleyen kim?

Vurdumduymazlık almış başını gitmiş. Bıktık bu salgından offf diye oflayanların sayısı o kadar çok ki.

Bu yüzden tüm yaşam alanlarında maske takma zorunluluğu getirildi. Ardından sosyal mesafe ve maske denetimleri yapılmaya başlandı.

Maske takmayanların bahanesi hazır. Maske takarken nasıl sigara içebilirim. Yetkililer baktı ki olmuyor. 81 ilde açık alanda sigara içilmesini yasakladı. Bu ilk adım. Bakıldı ki kimse sosyal mesafe kurularına uymuyor. Yakında onunla ilgili de bir yasaklama gelir.

Diyeceğim o ki biz kurallara uymadığımız sürece bize yaptırımlar gelecek. Yeni yasaklar uygulamaya konulacak. En sonda sokağa çıkma kısıtlamaları gelecek.

Kısacağı özgürlüklerimiz kısıtlanacak.

Ne olur sanki kurallara kendi irademizle uysak. Yaptırımlar, yada yasaklar olmadın. Herkes önce kendinin sonra yakınlarının sonra da tüm toplumun sağlığını düşünse. Maske, mesafe ve hijyen kuralına uysa.

Ama nerede?

İlla ki birileri kafamıza vuracak. Onlar vurdukça biz avazımız çıktığınca bağıracak, oflamaya puflamaya devam edeceğiz.

Çok basit ya sosyal mesafe, maske ve hijyen. Uyulması gereken kurallar bunlar. Kemse sana evinden çıkma demiyor. Kimse sana işine gitme demiyor. Para kazanma demiyor. Kurallara uy ne yapıyorsan yap diyor.

Bu kadar zor mu yani, kurallara uymak?

Uymuyorsanda gelen her kısıtlamaya isyan etmeyeceksin. İşi siyasete kadar döküp kendini haklı çıkartmaya çalışmayacaksın.. Kurallara uyacaksın ki, özgürlüklerine kısıtlama gelmesin.

Hadi bizimkiler gerçek rakamları paylaşmıyor. Dünya Sağlık Örgütü’demi yalan söylüyor. Böyle bir salgın var. Dünyayı kasıp kavuruyor.

Avrupa’nın hali ortada…

Bunu bile bilge neden bizler kurallara uymayarak yakınlarımızı, komşumuzu öldürmek için elimizden geleni yapıyoruz. Anlamadığım tek nokta bu.

Her gün 90’a yakın can kaybediyoruz.

İzmir depreminde yüzün üzerinde canı kaybettik. Hepimizin canı yandı. PekiKoronavirüsten hayatını kaybedenler insan değil mi?

Günde 90 can kolay değil.

Her gün 90 insanımızı kaybediyoruz.

Ama uslanmıyoruz. Çünkü ateş düştüğü yeri yakıyor.

Kurallara uymak bize göre değil. İlla birileri kafamıza vuracak. Bizi bir şeylere zorlayacak. 

Bu yüzden sigara yasağı bize az bile…

 Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz