Bel fıtığı ve buna bağlı oluşan bel ağrısı önemli bir sağlık problemi olmakla birlikte iş gücü kaybına neden oluyor. Sağlıklı yetişkinlerin %30-40 ında görülen oldukça yaygın bir problemdir. Peki bel fıtığı nedir?

Omurgamız çok sayıda kemikten oluşmaktadır ve bu kemiklerin arasında omurgamızın esnekliğini sağlayan diskler bulunur. Bu disklerden birinin yerinden oynaması, baskı kaynaklı deforme olması ya da disk yapısının dışarı doğru fıtıklaşması “bel fıtığı” olarak adlandırılır. Diskin beyinden gelerek omurilikten geçen sinirlere baskı oluşturur. Bu baskı da şiddetli ağrılara neden olabilir. Ağrının yeri etkilenen disk ve oradan geçen sinire bağlı olarak değişmektedir. Ancak hastaların çoğu özellikle kalça ve bacaklarındaki ağrılardan şikayet etmektedirler. Bel bacak ağrıları bel fıtığının en sık karşılaşılan belirtileri olsa da ağrının bel fıtığından kaynaklandığından emin olmak için mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Ağrılar dışında bel fıtığı belirtilerine uyuşukluk, karıncalanma, yürüme zorluğu, kuvvetsizlik de eklenebilir.

Kimler Risk Altında?

-Obez kişiler: Fazla kilolar bel fıtığının en sık nedenini oluşturur. Vücut ağırlığımız arttıkça omurgamıza binen yük artmakta böylece diskler daha fazla basıya maruz kalmaktadır.

-Gebeler: Gebelikte de alınan kilolar ve vücudun ağırlık merkezinin öne doğru yer değiştirmesi bel fıtığı riskini arttırmaktadır.

-Hareketsiz yaşayan kimseler: Hareketsiz yaşayan, düzenli egzersiz yapmayan kişilerde kaslar yeterince güçlü değildir.Kaslar güçlü olmadığından kasların taşıması gereken yük de omurgaya binerek ekstra baskı oluşturur.

-Sigara içenler: Sigara tüketimi disk dejenerasyonlarını arttırır ve iyileşmeyi yavaşlatır.

-Bazı meslek grupları: Ağırlık kaldırma ve ağır fiziksel aktivite gerektiren mesleklerde,sürekli ayakta durmayı veya tam tersi sürekli oturmayı gerektiren mesleklerde, devamlı öne eğilerek çalışma gerektiren mesleklerde, sürekli taşıt kullanmak zorunda olan meslek gruplarında bel fıtığı oluşma riski diğer meslek gruplarına göre fazladır.

 

Bel fıtığının tek tedavisi ameliyat mıdır?

 Elbette hayır! Bel fıtığı tedavisi etkilenen diskin deformasyonuna ve sinire yaptığı basının derecesine göre değişmektedir. Hastada eğer sadece bel ve bacak ağrısı varsa, uyuşukluk ,karıncalanma,yürüme zorluğu gibi şikayetleri yoksa çok büyük olasılıkla fıtık başlangıç safhasındadır. Bu safhada hastaya uzman hekim tarafından yatak istirahati,ilaç tedavisi ve belini zorlayacak hareketlerden kaçınması önerilir. Bu safhada ve bel fıtığının biraz daha ilerlediği safhalarda hastaya fizik tedavi önerilir. Bel fıtığı vakalarının çoğu fizik tedavi ile kontrol altına alınabilecek düzeydedir. Ancak yapılan tüm tedavilere rağmen hastanın ağrılarının kesilmediği,disk dejenerasyonunun ve sinir etkileniminin şiddetli olduğu durumlarda hastaya ameliyat önerilmektedir. Tüm bu seçenekler için öncelikle alanında uzman bir doktora danışılmalıdır.

 

Peki bel fıtığından korunmak için ne yapabiliriz?

Bel fıtığından korunmak için ilk yapılması gereken şey elbette ki kilo kontrolü! Fazla kilolarımızdan kurtularak bele binen yükü hafifletmiş oluruz. Bununla beraber güçlü karın ve sırt kasları bele binen yükü %30 oranında azaltmaktadır. Güçlü kaslar için doğru ve düzenli egzersiz yapılmalıdır. Bu konuda bir fizyoterapiste danışabilirsiniz. Unutmayın en doğru egzersiz programını fizyoterapistler oluşturur.

 Günlük yaşamda yaptığımız birçok aktivitede daha dikkatli olmakta yarar var. Örneğin fazla ağır eşyaları kaldırmamak, eşya taşırken gövdemize yakın tutmak,yerden bir şey alırken eğilmek yerine çömelerek almak gibi ufak görünen önlemler bel sağlığınız için oldukça önemli.

Uzun süre oturur pozisyonda çalışan kişilerin ufak egzersiz molaları ,aynı şekilde ayaktaki kişilerin de dinlenme molalarının yine bel fıtığından korunmaya yönelik ufak ama önemli önlemlerden olduğunu unutmamalıyız.

Unutmayın hastalığı önlemek onu tedavi etmekten çok daha kolay ve ucuzdur.

Sağlıkla kalın.

 Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz