Son yıllarda adını sık duyar olduğunuz MOBBİNG sözcüğünün ne olduğunu bilmeyenler için tekrar açıklayarak yazıma başlayayım.

MOBBİNG :Mobbing: İşyerlerinde bir veya birden fazla kişi tarafından, diğer kişi ya da kişilere yönelik gerçekleştirilen, belirli bir süre sistematik biçimde devam eden, yıldırma, karşısındakini pasifize etme, işten soğutma, iş yaptırmama veya işten uzaklaştırmayı amaçlayan; mağdur ya da mağdurların kişilik değerlerine, mesleki durumlarına, sosyal ilişkilerine veya sağlıklarına zarar veren; kötü niyetli, kasıtlı, olumsuz tutum ve davranışlar toplamıdır. Mobbing’i, aynı düzey ve seviyedeki kişilerde birbirlerine karşı yapabildiği gibi, özellikle; hiyerarşik gruplarda ve güçlü-güçsüz ayrımının açıkça yapılabildiği işyerlerinde çok sık görülür. MOBBİNG üçe ayrılır… Düşeymobbing; yönetenlerin astlarına yaptığı…

Dikey mobbing; astların planlı bir şekilde üstlerine yaptığı… Yatay mobbing; aynı konumdaki-statüdeki çalışanların bir veya fazla kişiye yaptığı…

Biz 2010 yılında Ankara’da kurulan Mobbing İle Mücadele Derneği’ne 2011 yılında gidip o dönemde Mobbing konusunda Türkiye’de tek başına mücadele ve eğitim vermeye çalışan genel başkan Hüseyin Gün (rahmetli) ile temasa geçmiştik. Mobbing bilgilerini ve eğitimlerini bu güzide, insan sever, adalet ve hakkaniyet sever insandan aldık.

Aynı yıllarda Çorum Temsilciliğini açtım ve onlarca kişinin derdine derman olduk. O günden bu güne 20’nin üzerinde ilde temsilcilik açıldı ve binlerce kişiye mobbing farkındalık eğitimleri ile mobbing uzmanlık eğitimleri verdik.

Kurucu Genel Başkanımız merhum Hüseyin Gün yüzlerce mağdura yol gösterdi. Onların manevi olarak yanında olup haklarını aradı. Bu şekilde yardımda bulunduğu insanlara yine yardım etmek için geceler boyu çalıştı ve kaçınılmaz olarak da mobbing mağdurlarının acılarıyla yoğrulup o yolda kalbine yenik düştü. Allah rahmet etsin.

Onun arkasından derin bir üzüntü içerisinde bu yola devam ettik.

Tüm çalışma alanlarında Mobbing mağdurlarının yaşadıklarını yazarak“MOBBİNGİN CAZİBELERİ” adında yayımladım ve bu kitabın tüm gelirini genel merkeze bağışladım.

Genişletilmiş İKİNCİ baskı bu yıl içinde çıkacak.

Derneğimizin şimdiki genel başkanı İlhan İşman bayrağı aldığı yerden hızlı ve emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Kendisi Ankara’da üst düzey görüşmelerle mobbing hakkında birçok seminerler veriyor. Diğer illerde arkadaşlarımız yüzde yüz gönüllü olarak çalışmalara ara vermeden çalışanları aydınlatmaya devam ediyoruz.

İllerde seminerler, anket çalışmaları hızla devam ediyor. Geçen hafta devlet hastanesi personeline iki gün kısa kısa seminerler verdik ve anket çalışmalarını tamamladık.

Mobbing bilhassa İslam’a tam anlamıyla aykırıdır. Çünkü kul hakkına girmektedir. İşin özü mobbing insanlık suçudur.

Kusursuz tek cinayet insanların yaşama hevesini umudunu öldürmektir…

3-9 Şubat Mobbing Farkındalık Haftası nedeniyle bu hafta tüm Türkiye’de çeşitli etkinlikler yapmaktayız. Sizde MOBBİNG yapmayın suça ortak olmayın.

(Tam bilgiler için mobbing.org.tr adresini ziyaret edin)



Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz