Bu günlerde Milli Eğitim Bakanlığının öğretmenler odasını düzenleme fikirleri üzerine bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum. Bu ülkede devletin en önemli kurumu hiç kuşkusuz Milli Eğitim Bakanlığıdır. Çünkü orada bizleri yönetecek çocuklar yetişmektedir. Böyle önemli bir kurumun yapması gereken öncelikler vardır. Sınıfların azaltılmasından tutunda öğretmenlerin özlük haklarına , velilerin öğretmenler ile konuşma seviyesine kadar o kadar düzeltilmesi gereken şeyler var ki inanın sırlasanız bugün ki konumun asıl mevzusu olan öğretmenler odası düzenleme kararı son sıralarda yerini alır.

 Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir an önce kendisine çekin düzen vermesi lazımdır. Bu ülkenin en önemli kurumunun ihtiyaç listesinin oluşturulması lazımdır. Öğretmenler odası gibi gereksiz işlerle bir saniye bile zaman ayırmaması lazımdır. Reyhanlı gibi bir bölge de okullar çok kalabalık olduğundan dolayı ikili eğitime geçilmiş. Okul sayıları yetersiz , sınıfların sayısı had safa da , veliler çocuklarını hangi okula gönderse eğitimin yetersiz olduğundu söylemekte.

Peki öğretmenler odası değişince ne olacak ki efendim. Bütün sorunlar çözülecek mi Öğretmenler odasında ek ders konuşulmayacak mı , öğretmeler odasında kutuplaşma sona erecek mi, öğretmenler odasında birbirini çekiştirme sona erecek mi , öğretmenler odasında gereksiz muhabbetler sona erecek mi. Tabi ki hayır efendim bunlar sona ermeyecek. İşte MEB her zaman ki gibi yapmak için bir şeyler yapıyor. Hatırlarsanız bir zamanlar FATİH projesi diye bize uzun uzadıya bir projeden bahsediyorlardı. Şuan o projenin yarısı gerçekleştirilememişken proje durduruldu. Böyle altı doldurulmadan projeler yapılmamalıdır böyle şeyler ile milli servet tüketilmemelidir.

MEB’in bir an önce öğretmen yetiştirme stratejisinden işe başlaması gerekiyor. Öğretmen yetiştirme yönteminin değiştirilmesi gerekiyor. Eğitim fakülteleri bu işi beceremiyor. Köklü bir değişiklik gerekiyor.

Kendi açımdan ihtiyaç listesi oluşturmak gerekirse. Öncelikle öğretmenlere velilerin yaklaşım tarzı bir an önce değişmesi lazımdır. Öğretmen çocuğun yeri gelir annesidir yeri gelidir babasıdır. Veliler öğretmelere eskilerde olduğu istediği gibi davranamamalıdır. İkinci sırada ise öğretmen yetiştirme stratejisinin bir an önce revize edilmesi lazımdır. Üçüncü ise çocuklara ne yapıp edip kitap okuma sevgisini aşılamak için elimizden gelenin yapılması lazımdır. Dördüncüsü ve sonuncusu ise teknolojiden kaçınamayacağımız hiç kuşkusuz bir gerçek . O kadar güzel evlatlarımız var ki bunları bir an önce bilim ve yaratıcı düşünmeye sevk edebilmek için okullarda Bilgisayar, Robotik Kodlama ve Fen Bilgisi derslerinin daha gerçekçi ihtiyaçlar ışığında ders verilmesi gerekir. Deney ve gözlem olmadan kitaplar ile bilgi çocuklara verilmez. Yaşayıp hissetmelidir çocuk. Kalın Sağlıcakla.Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz