Yaklaşan yerel seçimlerden dolayı, siyasi kulislerde hareketlilik başladı. AK Parti’de Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak İbrahim Güler’in açıklanmasının ardından, gözler CHP’nin büyükşehir adayının kim olacağına çevrildi.

Hatay Büyükşehir Belediye başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın yine CHP’den aday olacağı yüksek ihtimal olmasına rağmen, bu konuda henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Hatay’ın 15 ilçesindeki belediye başkanlarının da isimleri henüz netlik kazanmazken, DİKKATLER asıl önem arz eden ve seçimde belirleyici konumda olan MHP’ye çevrildi.

Cumhur İttifak’ın Hatay’da nasıl şekilleneceği, bu gün yarın açıklanır.

Fakat hem AK Parti hem de CHP kanadı seçimin ancak MHP ile yapılacak ittifak ile alınabileceğinin bilincinde olduğu gözlendi. Her iki tarafta bu konuda görüşme yapma çabasında ama AK Parti’nin genelde Erdoğan ve Bahçeli arasındaki ittifakın Hatay’da da yapılacağı yüksek ihtimal…

Sonuç olarak seçimin belirleyici gücünün MHP’liler olduğu aşikardır.

MHP kime el verirse, seçimin büyük ihtimal galibi o taraf olacaktır.

Peki, şu an ki durum nedir?

MHP, AK Parti ile yapacağı ittifakta bazı şartları öne sürdüğü konuşuluyor. Kamuoyunda, MHP’nin İskenderun ilçesi başta olmak üzere bununla beraber iki ilçeyi talep ettiği ve orada AK Parti’nin aday göstermeme şartı koştuğunu ancak bu şekilde büyükşehirde destek olabileceği ifade ediliyor.

İskenderun ile beraber istenilen diğer ilçelerin ise Kırıkhan ve hâlihazırda MHP’nin olan Dörtyol.

Bu konu ile ilgili resmi bir açıklama ya da yetkili bir ağızdan bir konuşma yapılmasa da kamuoyunun ön gördüğü, ihtimalin bu yönde olduğu, her geçen gün netlik kazanıyor.

  Kategoriler

hasiltogel.xyz