Koronavirüs nedeniyle neredeyse tüm dünya hayatı durma noktasına geldi. Avrupa bu işin merkez üssü konumuna gelirken, komplo teorisyenleri geriye dönük bazı dökümanlara dayanarak gelecekten çıkarım yapmaya başladı. Haliyle bu işin biyolojik bir savaş olduğunu düşünenler ve virüsün laboratuvardan ortaya çıktığına inananların sayısı bir hayli fazla.

Şuan televizyonlarda günü kurtarma, hayatta kalma ve süreci geçişini takip etmeye dönük programlar yapılıyor ama yakın zamanda bu programların yerini koronavirüsten sonra ne alacağı konuşulmaya başlanacak. Bende bir Nostradamus değilim ama kendi birikimimle bazı öngörüleri oluşturdum. Tabi bu öngörüleri birkaç yılda gerçekleşecek diye beklemek biraz hayalcilik olur. Bakalım neler olma ihtimali olacak.

  1. Öncelikle bazı ekonomistlerin konuştuğu gibi kapitalizmin falan düşeceğini düşününler hiç elini ovuşturmasın. Kapitalizm daha da sertleşecek. Çünkü burada olan ekonomilerin ülkeler üzerindeki etkilerini belirleyen şirketlerin birbiriyle olan savaşı.
  2. Kapitalizmin bir üst versiyonu olan Neoriberal anlayış devletleri tek elleştirmenin derdine düşebilir. Bu anlayışla devletlerin önceliği insan, yaşam koşulları, inanıştan daha çok paraya dönük olur. Ama paranın karşılığı olan kâğıdın dijitalleşmesi de gündeme bu sayede girebilir.
  3. Bu dijitalleşme durumlarından en çok etkilenecekte yine bireyler olacak. Çoğu bilimkurgu filmlerinde olduğu gibi bireyler dijitalleştikçe “sistem” içindeki varlıkları günlük yaşamlarından daha farklı tanımlayacak. Dijitalleşme herkesi kuşattığında ise bundan yine en kazançlı çıkacak olan Neoriberal anlayış olacak. Çünkü bana göre dijitalleşme ulus anlayışını baştan aşağı değiştiren büyük bir ağın parçası. Şimdi bakmayın benim gibi herkesin Türk Bayrağı, vatan millet Sakarya dediğine. Bu bile sizin realiteden uzaklaştığınızı gösterir.
  4. Şuan tedavülde olan para birimlerinin yerini dijital paralar yani banka kartları, kredi kartları aldığında artık kâğıt para üretimi rafa kalkabilir. Ama bu yine de birinci sınıf toplumlar için geçerli. Bugün Bangladeşlinin elinde tutamadığı bir objeye para diyeceğini düşünmeyin. Bu bir yukarıdaki maddenin bir başka kolu. Burada olan yine ulus anlayışını yerle bir etmeye yönelik ve bu da Neoriberalin bir üst modeli ile karşılaşabileceğimiz anlamına geliyor.
  5. Gelelim Hristiyanlık, Musevilik ve Müslümanlık inançlarına. Öncelikle Gayb-ı ancak Allah bilir. Biz kul olarak sadece düşündüğümüzü ifade ediyoruz ama bu 3 İlahi inanış benim kanaatime göre az önce bahsettiğim Neoriberal anlayışın bir üst modeli olarak karşımıza çıkacak olan Mesih ve Mehdi anlayışıyla yeniden yoğurulacak. Sadece tek ve dijital paranın kazandığı tek bir anlayış sistemi. Bugün Mehdi gelecek diye hazırlık yapanların hizmet ettiği anlayışı iyi düşünün.
  6. Nihayetinde ortaya çıkacak olan Yeni Dünya düzeni belki de 200 yıllık ağır bir sürecin ardından oluşmuş olacak. Yeni Dünya düzeni için 2.Dünya savaşı sonrası veya soğuk savaş sonrası diyenlere bakmayın. Mesih anlayışına göre hareket etmek daha eskilere dayanıyor. Geçmişe iyi bakarsanız, Rusların, Fransızların hatta Almanların bile Mesih için 1700’lü yıllardan beri uğraştığını görürsünüz.
  7. En nihayetinde önceliğin “Devlet” veya “Ulus” olmadığı bir dünyadaki sistemin içinde tanrı inancı anlayışı yeniden şekillenecek. Belki de bu anlayış öncesi bir üçüncü dünya savaşı görülebilir. Mesih ile Mehdi’den sonra savaş bekleyenler için üzücü bir haber ama Neoriberal anlayışın bir üst seviyeye geçebilmesi için son ana kadar savaş ortamı istemeyeceğini düşünüyorum.Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz