Kış mevsiminin yaklaşması ve soğuk havanın kendini hissettirmesi ile doğada pek çok değişiklik olduğu gibi bizim yaşantımızda da değişiklikler olmaktadır. Evde daha çok vakit geçirmeye bağlı fiziksel aktivitemizin azalması, yağlı ve şekerli besinlere eğilimin artması ile kilo problemleri yaşanmakta. Bu nedenlerden dolayı kış aylarında beslenme önem taşımaktadır. Bu yazımda kış aylarında kilo problemi yaşamamak ve nezle, grip, pnömoni gibi rahatsızlıklarla karşılaşmamak için nasıl beslenmemiz gerektiğinden bahsedeceğim.

Öncelikle daha önceki yazılarımda da belirttiğim üzere sıvı tüketimini 2 litre civarında tutmalıyız. Sıvı tüketimi soğuyan havalarda vücut sıcaklığını dengeleyebilmek, vücuttaki toksin birikimini uzaklaştırmak ve vücudun elektrolit dengesini koruyabilmek için oldukça elzemdir. Bunlara ek olarak kış aylarında sıvı tüketimini ıhlamur, adaçayı, kuşburnu gibi doğal bitki çaylarıyla desteklemek soğuk havalara karşı vücut direncini yüksek tutmaya yardımcıdır.

İkinci önerim meyve ve sebzelerdeki gerekli vitamin mineralleri alarak bağışıklık sistemini güçlendirmeniz. Özellikle A, E ve C vitaminlerinin bağışıklık sistemi savunmasında güçlü etkisi olduğu ispatlanmıştır. Bu vitaminlerin kaynakları olan havuç, ıspanak, biber, karalâhana, portakal, mandalina gibi besinler çeşitliliği sağlanarak tüketilmelidir.

Üçüncü önerim son zamanlarda ikinci beyin olarak adlandırılan bağırsaklarımızın dengesini koruyabilmek için gerekli olan probiyotikler olacak. Yararlı bakteriler olan probiyotikler sindirim sistemi sağlığının korunması ve geliştirilmesinde önemli rol oynayarak vücut direncini güçlendirir. Probiyotiklerin doğal kaynaklarından olan yoğurt ve kefiri günlük beslenmemizde mutlaka bulundurmalıyız.

Bunların yanı sıra yaz aylarında yoğun güneş ışığı ile sağladığımız D vitaminini kış aylarında da olabildiğince sağlayabilmek önemlidir. Ülkemizde yaz ayları kadar fazla olmamasına rağmen kış aylarında da güneş etkisini göstermektedir. D vitamini gereksiniminin karşılanabilmesi için her gün 30 dakika güneşten yararlanmak gerekli. Güneşin etkisini gösterdiği saatlerde yürüyüşler yaparak hem D vitamini sentezini hem de fiziksel aktivite artışını sağlayabilirsiniz.

Doğru beslenme ve bol sağlıklı günler dileğiyle. 

 Kategoriler