Havaların soğumasıyla birlikte fiziksel aktivitenin azalması, uzayan kış geceleri ve metabolizmanın kendini koruma amaçlı enerji harcamak istememesi vücuttaki yağ dokunun korunmasına sebebiyet verir. Bu nedenle sürekli yeme hissi ve özellikle basit karbonhidratlara yönelim artar. Genellikle kış aylarında görülen depresyon hissi de yeme eğilimini arttırır.

Kan şekerimizi denge tutmak ve şeker eğilimimizi azaltmak için üç saat aralıklarla beslenmek ideal bir beslenme düzenidir.

Özellikle kış aylarında bağışıklık sistemimizi güçlendirmek adına antioksidandan zengin besinler tüketilmelidir. Mevsim meyve ve sebzeleri bunların başında gelir. Kış aylarında kereviz ve karnabahar antioksidan açısından zengin besinlerdir. Karnabahar içeriğindeki glutatyon ile gribe karşı bağışıklığımızı güçlendirecek mükemmel bir besindir. Yine mevsim sebzelerinden brokoli tercih edilebilir. Brokoli C vitamini açısından zengin bir besindir bu nedenle mümkün olduğunca çiğ tüketilmelidir. Isı ile temasında C vitamini değeri azalacaktır.

Yine narenciye grubu C vitamini açısından zengin besinlerdir. Yalnız antibiyotik kullanıyorsak greyfurt tüketmemeniz gerektiğini söylemeliyim.

Hareketsizlikle birlikte görülen konstipasyon (kabızlık) sorununu azaltmak için lif açısından zengin kurubaklagiller iyi bir tercihtir. Ayrıca kepekli tahıllar lif içeriği yüksek besinler olduğundan tercih edilmelidir.

Bir başka sorun kış aylarında su tüketiminin azalmasıdır. Günlük en az 10-14 bardak su organlarımızın temizlenmesine, elektrolit dengemizin normal seyirde gitmesine ve hayati öneme sahip kan pH ımızın sabit kalmasına yardımcı olur.

Bu nedenle daha kapsamlı sağlıklı beslenme programı için bir uzmana başvurulmalıdır.Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz