ÜLKEMİZDE Mart ayından bu yana Koronavirüs salgınına karşı büyük bir mücadele ediliyor. Bu mücadele tartışmalar arasında yapılsa da alınan önlemler çok kafa karıştırıyor.

Hiç unutmuyorum, salgının başladığı günlerde, uzmanlar artık yeni sosyal hayata alışmalı, insanlar aralarına mesafe koymalı demişlerdi. Bazıları da, “Bu virüs herkese bulaşacak ve insanlar bağışıklık kazanacak” demişti.  O günlerde öldürücü bir virüse karşı vücudumuz nasıl bağışıklık kazanacak diye düşünmüştüm hala bunu düşünüyorum. Herhalde şunu demek istediler, virüs bulaşacak ölmezsek vücudumuz bağışıklık kazanacak.

Bence bugünlerde yaşadığımız vurdumduymazlığın asıl sebebi de bu. Nasıl olsa bulaşacak, maske taksak ne takmasak ne. Bide bana birşey olmaz diyenler var. Onlara çok şaşıyorum. Siz insan değil misiniz? diye sorasım geliyor. Ama ayıp olur yanlış anlaşılır diye bu sözler boğazıma takılıp kalıyor.

Tam 8 aydır bu mücadele sürüyor. Bilim kurulunun önerisi ile bir yandan normalleşme kararı alınırken diğer taraftan da alınan normalleşme karanın gerçekleşmemesi için yasaklamalar getiriliyor. Mesela 12 Ekim’de okulların çoğu açılacak. Sadece ortaokullarda 1,2 ve 3, Liselerde 1,2 ve 3’üncü sınıflar okula gitmeyecek ve uzaktan eğitime devam edecekler. İnsan soramadan edemiyor, 1,2 ve 3’lerin günahı ne diye. Ama empati yaptığınızda da mantıklı geliyor.

Mesafe kuralı gereği sınıfları bölmek gerek. Herhalde bakanlık çocuklar hiç okula gitmeyeceğine bari 2 gün gitsinler. Yüz yüze eğitimin nimetlerinden faydalansınlar diye düşünerek bilim kurulunun önerdiği bu öneriye evet dediler.

Velilerin ve öğrencilerin kafaları çok karışık. Vaki sayısı bu kadar yüksek çıkarken, çocuklarımızı okula göndersek mi göndermesek mi? diye düşünenlerin sayısı oldukça fazla. Bu nedenle çocuklarına okula kadar refakat eden veli sayısı oldukça fazla. Çocuklarını okula gönderenlerin sayısı kadar, göndermeyenlerin sayısı hiç az değil.

12 ekim Pazartesi gününden itibaren köy okulları, ilkokullar, 8 ve 12. Sınıf öğrencileri için yeni eğitim öğretim yılı başlıyor.

İşte tam burada maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymak daha da önem taşıyor. Sokaklardaki insan sayısı daha da artacağı için, bu ortamda Maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymak artık hayati önem taşıyor. Günde 60’ın üzerinde kaybımız oluyor. Artık o kayıplar ne yazık ki insanlara normal gelmeye başladı. Bir trafik kazasında yitirdiğimiz 2-4 cana vah vah çekerken, 60-70 cana kimsenin vah çekmemesi sizce normal mi?

Tabi ateş düştüğü yeri yakıyor.

Virüsle etkin bir mücadele için insanlarımızın kurallara uymaları son derece önemli. İnsanlarla aranıza mesafe koyduğunuzda, aslında aranıza virüsle mesafe koyduğunuzu asla unutmayın. Kurallar o kadar zor değil. Hatta çok basit, mesafe koyacaksın, maske takacaksın ve ellerini yıkayacaksın hepsi bu.

Bunları yapmak zor olmamalı.

Lütfen dikkat edin ve kurallara uyun. Uymayanları da tatlı dille uyarın….

 Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz