İstanbul ve Antalya’da yaşanan “SİYANÜR” intiharları günü itibariyle konuşuldu ve bitti. Gariptir, medya da bu konuların üzerinde pek durmadı. Belki bilerek, belki bilmeyerek aslında bazı gerçeklerin göz ardı edildiğini düşünüyorum. Konuyu hem psikolojik, hem de toplumsal boyutta ele almak gerekiyor.

Aslında acı olan ‘intihar sebebi net olmayan’ bu iki durumun bir şekilde borç ve fakir olmaya dayandırılıyor olması. Gelirin 3 artmasına karşın bu intihar durumlarının fakirlik olarak ele alınması toplumsal bir olaydır.

Diğer bir husus ise hükümetin 2002’den beri Diyanetle el ele vererek vurguladığı “AZA KAANAT EDİN” söyleminin ve dini yaklaşımların çöktüğüdür. Eğer toplum, kendisi için önemli olan bir olayın ve ALLAH için dediğimiz kavramın kendisini artık tatmin etmediğini hissetmiş ise orada gerçekten ama gerçekten çok derin sorunlar var demektir. Bir babanın iki çocuğuna siyanür içirmesini psikolojik bir olay olarak da görenler var ki bu da zaten kolay yolu. Ama işin aslı bizi birkaç yıl içinde bu tarz kaç intihara da götüreceğini tahmin edemiyor olmamızdan kaynaklanıyor. Toplu intihar durumları, bizim ülkemizde özellikle gelecekte inanç konusundaki kaymaların nerelere gidebileceğini gösteriyor. Ve bu Deist kavramının arttığı buna rağmen İMAM Hatip Okullarının da arttığı bir ortamda oluyor. Tesadüf mü?

Bir diğer nokta ise yaşanan bu durumun insanların içinde bulundukları durumu sisteme cevap verme çabası olarak görmesidir. Beklide o baba şunu demiş olabilir. “Bizim ölümümüz bizim gibi olanlara ders olur”

Sistem’den kastım ise paradan para kazanan ve hükümetin zengini korumak üzere, fakiri ise sömürmek üzere kurduğu bir yapı. Bu yapı her zaman önceliğini zengini korumak, daha da zenginleşmek için harcıyor. Geliri 1 milyonu aşan onlarca insan var Türkiye’de. Bu konu aylarca tartışılabilir. Kemikleşen bir sistem yapısı var ve sadece kemik yapıyı korumaya göre hamleler atılımlar yapıyor. Zamlar bunun en büyük örneği. Ama yine de HANE halkının gelirinin 3 katına çıktığını da unutmayalım.

Son olarak, Artık günümüzde İnsanlar içinde bulundukları durumları anlatmanın en etkili yolunun sosyal medyadan geçmeyeceğini biliyoruz. Sosyal medyadaki etkilerde kutuplaşıyor. Uçlara doğru kayıyor ve bu noktada intihar iyi bir ses getirebilir. Bugün yarın birinin canlı yayında onlarca takipçisinin önünde siyanür içerek intihar etmeyeceğini kim söyleyebilir. Kaldı ki, gençlerimiz oyunlarla intihar etme noktasına bile geliyor.

 

 Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz