Artık hiçbir şeyin garantisi yok. Bu Korona illetinin yüzünden. İnsanlar tedirgin, insanların psikolojisi bozuldu. Bana da sevdiklerime de bulaşır mı? diye düşünmekten…

Ortada bir savaş var ama kimse kaçamıyor.

CORONA SAVAŞI..

İnsanları köşeye sıkıştırdı bu savaş. Zengini de fakiri de, kralı da, kraliçesi de, sokaktaki temizlik işçisi de, başbakanı da aynı kefende. Bir anda bunların hepsinin sonuçta bir insan olduğunu hatırladık. Aramıza sosyal mesafe koysak da. Bunu bize Corona hatırlattı. Kimse bir yere kaçamıyor. Hani bir savaş olduğunda yada bir karışıklık olduğunda zenginler soluğu başka ülkelerde alırlardı ya.

Oda yok. Avrupa’nın durumu içler acısı. İspanya NATO’dan destek ister hale geldi.

Çaresiz. İtalya desen, en çok kayıp İtalya’da. Kısacası bir savaş var dünyada. Bu insanlığın savaşı.  zengini de yok fakiri de, herkes aynı kefede, aynı gemide. Bu gemi batarsa hepimiz bakacağız.

Bunu da öğretti Corona.

Nerede ekonomik kriz?

Suriye krizi?

Suriye topraklarında egemenlik mücadelesi veren o sözüm ona büyük devletler. Küçücük bir virüse yenildiler.

Nerede?

Herkes can derdinde.

En önemlisi de dünya can derdinde.

Artık üretim de yok.İnsanlar evlerinde üretmiyoruz. En iyi yaptığımız şeyi yapıyoruz. Tüketiyoruz. Mecburuz. Yoksa bizi de alacak bu virüs illeti.

Kısacası, Milattan önce ve milattan sonra diye hep zamanı ayırırız ya. Artık Corona’dan önce ve Corona’dan sonra diye zamanı ayıracağız. Çünkü dünyanın çivisi çıktı derler ya o durumdayız.

Ekonomik olarak devletler b savaştan büyük bir yıkımla ayrılacak. İnsanlık, maddi manevi bu günleri acıyla anacak. Çaresizliğini hatırlayacak. Ama akıllanacak mı? önemli olan bu sorunun cevabı.

Asla akıllanmayacak.

Neden mi?

İyi şeyleri de kötü şeyleri de çabuk unutuyoruz da ondan.

Ülkeler yine başkalarının egemenliğine göz dikecek, petrolüne, yer altı zenginlerine göz dikecek. Çocuklar, kadınlar, yaşlılar ölecek.

Ama dünyanın işi bu kez kolay değil.

Bu acılar, bu çaresizlik dünyanın yeniden yapılanmasına neden olacak.

Sağlık sistemleri yeniden gözden geçirilecek. Ekonomiler yeniden gözden geçirilecek. Ne var ne yok yeniden yapılanacak. Ülkeler bu yıkımdan sonra yeniden yapılanırken, bu yapılanma dünyayı da etkileyecek. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Bu süre içerisinde Ortadoğuda belki kan ve göz yaşı dinecek, Ortadoğu ülkeleri biraz nefes alacak.

Bu salgında Türkiye erken aldığı tedbirlerle önce virüsü ülkeye geç sokarak büyük iş başardı. Alınan tedbirlerle salgın yavaşlatıldı. Bir İtalya’ya, bir İspanya’ya, Bir Çin’e, bir İran’a bakıldığında çok çok iyi durumdayız. Evet kayıplarımız var. Evet enfekte olan insanlarımız var. Ama şu anda çok ama çok iyi gidiyoruz.

Ben burada sağlık bakanlığımızı ve canlarını hiçe sayarak bu virüs illeti ile savaşan sağlık çalışanlarımızı,polisimizi, jandarmamızı, zabıtalarımızı, komşusu çıkamadadığı için komşusunun alışverişini yapan vatandaşımızı, eczacılarımızı, kasaplarımzı, market çalışanlarımzı, fırıncılarımızı alkışlıyorum.

ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN…KALIN SAĞLICAKLA…… 

 

 

 

 Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz