Değişen hava koşullarıyla birlikte ortaya çıkan grip virüsüne karşı bilinçli olunması gerektiği aylardan geçiyoruz.  Solunum yolu hastalıklarından biri olan grip, genellikle ateş, burun akıntısı, boğaz ağrısı, kas-eklem ağrıları, öksürük ve halsizlik gibi ağır seyreden şikayetlere neden oluyor.

Bu mevsimde yapmamız gereken şeyleri hemen hemen herkes biliyor…

Gripten korunmak için özellikle ellerin sık sık yıkanması eğer yıkamak mümkün olmuyor ise alkol bazlı dezenfektan ve temizleyici maddeler ile ellerin temizlenmesi gerekir. Bu dönemde hastalığı olanların, topluluklara karışmaması ve özellikle çocukların okula gönderilmemesine dikkat edilmelidir.

Ve grip aşısı…

Grip aşısının yüzde yüz etkili olduğunu söylemek mümkün değil. Öte yandan, normal ve şiddetli olmayan griplerin insan vücuduna da yararları olduğunu söyleyenler de var. Buna rağmen genelde grip aşısı olan insanların gribi daha hafif bir şekilde geçirdikleri saptanmıştır.

Özellikle grip esnasında, haşlama balık, tavuk suyu, haşlama tavuk, tavuk ve sebze çorbaları, portakal, greyfurt, mandalina, limonlu çay, zencefil çayı, ekinezya çayı, kuşburnu çayı, adaçayı, papatya çayı, okaliptüs çayı içilmesi büyük yararlar sağlıyor.Kategoriler