Tanıtımları yaparken birde dışarıdan bakmak gerekiyor diye düşünüyorum. Geçtiğimiz yıl iyice ayyuka çıkan Hatay Günleri savaşları, bu yıl valilik himayesinde düzenlenmiş ve isim hakları valilikte saklı kalacak şekilde yeniden ele alınmıştı.

 Büyükşehir belediyesi şimdi onur konuğu olarak İzmir’e gitmeye hazırlanıyor. Etkinliğin adı ise Gastrofest. Hem de 1.Gastrofest. Daha önce Beylikdüzü’nde HATİAB’ın düzenlemiş olduğu etkinliklerin bir benzeri var. Tabiî ki yine valilik izniyle yapılıyor.

Hatay Turizm ve Gastronomi Günleri ile Gastrofest arasındaki farkları görmeye çalıştım. Şimdi o farkın en büyüğü şu. Birincisi fazla cafcaflı bir Gastrofest olacak. İkincisi madem biz 1.Gastrofest’i yapıyoruz, o zaman Hatay Tanıtım Günleri ne olacak? İkisi arasında temel olarak hiçbir fark yok. Sadece isim ve organizatör farkı var. Tabi burada kim daha iyi yapar, kim daha kötü yapar yarışına girmek doğru olmaz. Önemli olan Büyükşehir’in oraya onur konuğu olarak davet edilmesi. Ama isim değişikliğine ne gerek vardı bunu anlamaya çalışıyorum. Aynı isimle neden katılmadık diye soruyor insan.

Dönelim iç meselelere. Vali Bey Gastronomi Çalıştayı’nda Hatay’ın dış imajının içerdik imajından daha kuvvetli olduğunu söyledi. Haklı. Burada bizler kendimizi, Hatay’ımızı bir şekilde aşağılık kompleksine girip, yerden yere vurmaya alışmış durumdayız. Sürekli olarak maddiyat üzerine kurulu bir düzen ve Gastronomi’ye indirgenmiş bir tanıtım yapıyoruz. Herkes laf salatası yapacağı zaman tarih, kültür, medeniyet diyor ama tanıtıma tepsi kebabı ve künefe ile gidiyoruz. Buradan şunu tekrar ifade etmek istiyorum. Hatay’ın önündeki en büyük engel maalesef Gastronomisi.

Bu boşluğu nasıl dolduracaklar bilemiyorum. Ama biz dışarıda sürekli imajımızı Gaziantep gibi mutfağa indirgersek, kendi ayağımıza sıkmış oluruz. Son olarak, şu yerel sanatçıların süs eşyası gibi her organizasyona götürülmesini anlamış değilim. Yerel sanatçılarımız için ayrı bir tanıtım organizasyonu yapılsa daha iyi olmaz mı?Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz