Değerli dostlar öncelikle hepinizi sevgi ve saygıyla selamlar bol kazançlı mutlu günler dilerim. Bugün ekonomimize bir göz atmak istiyorum. Nasılsa her fırsatta herkes ekonomist olduğunu hissettiriyor. Bende bir esnaf olarak naçizane görüşlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Türk Dil Kurumu Sözlüğünde Ekonomi “1.İnsanların yaşayabilmek için üretme, ürettiklerini bölüşme biçimlerinin ve bu faaliyetlerden doğan ilişkilerin bütünü, iktisat 2. Bu ilişkileri inceleyen bilim dalı, iktisat 3.Tutum “ olarak tarif edilmektedir.  Bu tarifleri incelediğimizde ekonominin insanların davranışları ve alışkanlıklarıyla doğrudan alakalı olduğunu görüyoruz.

O halde alışkanlık ve davranışlarımız ekonomimizi etkiliyor etkilemekle kalmıyor şekillendiriyor. Bütün bunlar bize diyor ki, ekonomimizi olduğu yerden daha iyi noktalara getirmek istiyorsak alışkanlık ve davranışlarımızı gözden geçirmeliyiz. İsrafa dayalı, ferdiyetçi, bencil yaşam şekilleri ekonomimizi olumsuz etkilemektedir. Eğer milli ve manevi değerlerimizi ekonomik davranışlarımıza yansıtabilirsek, ekonomide çok büyük gelişmeler yaşayacağız.

Çalışkanlık, yardımseverlik, doğru sözlü olmak, sözünde durmak gibi basit hasletlerimizle ekonomik alanda yapacağımız güzel işleri hayal edin lütfen.  Örneğin senedini ödeyemeyen komşu aracını ederinin çok altında satarken ben alayım sırasına girmeyecek, elimizde ne varsa komşuya ödünç vereceğiz. Komşuda sıkıntısı geçince ödünç aldığını iade edecek. Yardımlaşmayı bir yaşam felsefesi haline getireceğiz. Ne iş yaparsak yapalım nasıl kaytarırız değil de daha fazla nasıl çalışırızı hesaplayacağız. İhtiyacımız olmayanı alarak borç yükü altına girmeyecek, ayağımızı yorganımıza göre uzatacağız. Evlerimizde herkesin elinde son model telefonlarla ayrı odalarda olamayacağız. Aile evde hep birlikte bir yerde oturacak ki temel giderler düşsün. Her evde iki ya da üç araç olmayacak. Her tür israfı hayatımızdan çıkardığımızda ekonomimize çok ciddi katkılar sağlayacağımızı hatırlayın. “Ekonomi kötü piyasalar berbat” söylemleriyle bir yere varamayız. El birliği ile ne yapabiliriz anlayışını hayatımıza geçirmeliyiz. Atalarımız boşuna dememişler “ bir elin nesi var iki elin sesi var” diye. Birlikte rahmet ayrılıkta zahmet olduğunu hepimiz biliyoruz. Her zaman ve her şartta birlik olmak birlikte hareket etmek birinci önceliğimiz olmalıdır.

Ekonomik hayatta devlet elbette tedbirler alır, vatandaşlarına imkânlar sunarlar. Ancak ekonomik refah sadece devletin çabasıyla düzelmez. Devletçe verilen destekler ve projeler iyi takip edilmeli, amatör ruhla değil profesyonelce yerli yerinde kullanılmalıdır. Ekonomimizin daha iyi noktalara gelmesini istiyorsak, küçük hesapların değil projelerin adamı olmalıyız. Dostlar ekonomi insan ile o kadar içi içedir ki, bu toplumda yaşayan herkesin taşın altına elini koyması gerekmektedir.  Milletimizin değerleri iş ve çalışma hayatımıza yansımalı yansıtılmalıdır. Çok söze gerek yok, “herkes kendi sokağını temizlerse şehir temizlenir” diye güzel bir ifade vardır. Bende “ herkes kendi ekonomisine ne kadar katkı sağlarsa ülke ekonomisine de o kadar katkı sağlamış olur “ diyorum. Haydi, milli ekonomiye katkı için önce kendi ekonomimize el atalım.Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz