Bu kadar pasaklı olmak zorunda mısınız gerçekten? Her yer çöp, etrafın kirlenmesi hiç kimsenin umurunda değil. Kadın, erkek çocuk demeden etrafı kirletmeye yemin etmiş sanki bazı vatandaşlar.

Üzülerek söylüyorum ama bunu en fazla yapan ne yazık ki çocuklar ve bu çocukların yetiştirilmesinde önemli rol oynayan kadınlar. Tabiki, bu konuda duyarlı olan ve çevre temizliğine önem veren kadınları bu kategoriye almadığımı söylemek isterim.

 

Özellikle ara mahallelerdeki yollarda, deniz kenarında kumsalda bir çoğunuz kirli çocuk bezlerine rastlamışsınızdır.  Gerçekten iki adım ötedeki çöp kutularına bu çöpleri atmak bu kadar mı zor?

Bu bezleri bırakan kadınlar gerçekten hiç mi utanmıyorlar. Hiç mi çevreye, doğaya karşı bir sorumluluk hissetmiyorlar.

Evinde en ufak toz zerresi görmeye tahammül edemeyen kadınların büyük bir çoğunluğu evinin penceresinden, arabasının camından, yolda yürürken elindeki çöpü sağa sola atmaktan ne yazık ki gram rahatsızlık duymuyorlar.

Çocuklara örnek olması gereken büyükler bu şekilde davranırlarsa, o çocuklardan nasıl temiz bir çevre beklenir tartışma konusu tabiki.

Yüzünüze baka baka elindekileri sağa sola bırakıp, birde tepki gösteren tipleri saymıyorum bile.

Evet, çocuklara okullarda çevre temizliği konusunda eğitimler veriliyor. Ama bence önceliğin anne- babalara eğitim verilmesi taraftarıyım.

Bunu gerçekten üzülerek söylüyorum ama öncelikle bu eğitimin kadınlara verilmesi gerekiyor. Çünkü her ne kadar evdeki eğitim anne ve babadan geçiyor olsa da işin büyük bir oranını annenin verdiği eğitim kapsıyor. O yüzden ilk eğitim çevreyi daha fazla kirleten kadınlara verilmeli.

 Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz