Sayın Ebeveynler çocuklar ile iletişim kurarken nelere dikkat etmeliyiz size biraz bunlardan bahsetmek istiyorum. İletişim; kişiler arasında, duygu, düşünce, bilgi, haber alışverişi, duygu, düşünce, bilgi ve haberlerin, akla gelebilecek her türlü biçim ve yolla kişiden kişiye karşılıklı olarak aktarılmasıdır. Şimdi biz hangi yolu kullanmalıyız çocuğumuzla konuşurken sen dilini mi önemsemeliyiz yoksa ben dilini mi? Nedir Sen Dili ve Ben Dili? Sen dili çocuğu yadırgayıcı, suçlayıcı bir dildir. Ben Dili ise çocuğu yüreklendirici, kucaklayıcı bir dildir. Biz hangi dili önemsemeliyiz çocuklarımız ile konuşurken tabi ki Ben Dilini önemsemeliyiz. Ben Dili ile ilgili sizlere birkaç örnek vermek istiyorum ve böylece konu daha iyi anlaşılacaktır.

Çocuğumuzla birlikte yürüyüşe çıktığımızda ona “ Koşma “ değil “ yavaş yürü lütfen demeliyiz.

Bir davranış sergilerken “yapma” değil “şunu yapmaya ne dersin “ denilmeli.

“ düşme , dokunma “ değil “Dikkatli ol “ demeliyiz.

Çocuğumuzun bir düşüncesi varsa “Saçmalama “ değil “ Farklı bir düşünce “ diyebiliriz.

Onunla konuşurken “ sen bilmezssin “ değil “ Haklısın , hiç böyle düşünmemiştim. Bunu da düşünelim “ diyebiliriz.

Çocuğumuz sizin hoşlanmadığınız tarzda konuşuyor olabilir onu uyarırken “ Öyle konuşma” değil . Daha güzel  kelimeler seçer misin ? demek kulağa daha hoş gelir değil mi ?

Sizinle konuşunca kısık sesle konuşabilir. Ona şöyle değil “Sesini duyamıyorum “ değil daha yüksek sesle konuşabilir misin ? demeliyiz.

 

Bu gibi örnekler çocuklarınızın davranışlarını istenilir seyirde değiştirecektir. Şunu da aklımızın bir kenarında bulunduralım. Çocuklarımızı terbiye etmeye çalışmayın, zira zaten size benzeyeceklerdir. Kendinizi terbiye edin yeter. Çocukların  öfke gibi yoğun davranışları düzenleme becerileri zamanla gelişir. Çocuk öfke ile ateşken siz su gibi , sakin olarak model olun. Zamanında bir gazete yazısı okumuştum. Şöyle bi şey yazıyordu. Görme engelli evladına anne tüm hukuk metinlerini defalarca okuyup onu çalıştırarak kızızının 4 yılda fakülteyi bitirmesini sağlamış. Bence yılın annesi bu anne olsa yeridir. İşte evladımıza böyle yollar ile örnek olmak emin olun kendisini değiştirecektir. Kalın sağlıcakla.

 Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz