Okulların açılmasına çok az bir zaman kaldı. Peki evlatlarımızın bir adım önde olmasını istiyorsak onlara neler yapabiliriz. Bilgi ve teknoloji çağında olduğumuzu göz önünde bulundurarak çocuklarımıza destek olmamız gerekiyor. Onları bilgi kirliliği ile baş başa bırakmamalıyız. Şu an yapamayacakları ulaşamayacakları hiçbir şey yok bunu iyi biliyoruz.

Peki çocuğumuzun bir adım önde olması için neler yapabiliriz. Öncelikle en az ayda bir kitap bitirmesini sağlamalıyız. Kitabı sevmesi için elimizden gelen her şeyi yapabiliriz. Kitap gerçekten insana değer katıyor. Düşünme biçimini değiştiriyor. Dünya klasiklerinden başlayabiliriz. Dünya klasiklerinde önemli eserler bulunmaktadır. Kitap okumaları içinde uygun ortam sağlamalıyız. Yani çocuğumuza sen kitap oku deyip siz televizyon başında zaman geçirmeyin ya da telefona dalmayın ve sizde birlikte kitap okuyun. Aksi durumda çocuk kitap okumaz siz ne yaparsanız emin olun aynısını yapacaktır. Kitap okutmak ve okumak ailemiz için yapabileceğimiz işlerin başında olması gerekiyor. Hatta evimizin bir köşesini kitap okuma köşesi veya odası olarak düzenleyebiliriz. Evimizin en önemli yerini TV ya da bilgisayar değil de güzel kitaplarımızın süslemesi gerekir.

Çocuğumuzun bir adım önde olması için yapabileceğimiz çok şey bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de en az bir dil öğretmektir. Çocuklarımızın bir lügat öğrenmesi için onlara destek verelim hatta onlarla birlikte öğrenelim. Kelimelerin karşılığını beraber araştıralım. Evin için de o dili konuşalım. Çocuk bir dil öğrendiğinde kendisini kısıtlamayacak geniş düşünemeye başlayacaktır. Düşünceleri sınırları aşacaktır. Hele ki bu dil İngilizce olursa çocuğumuz uluslararası düşünmeye başlayacaktır. Kısır bir düşünmeye sahip olmayacaktır. Öğrenmiş olduğu dili geliştirdiğini düşünün o dilde yazılmış eserleri de okuyacaktır. Kendisinin değerine değer katacaktır.

Peki kitap okuma dil öğrenme dışına başka neler yapabiliriz. Çocuklarımıza robotik kodlama dersini ve bilgisayarı öğretmenin yollarını arayın. Bilgisayar artık tüm çocuklarımız öğrenebiliyor. Bunun kodlamasını da çocuklarımıza öğretirsek daha da güzel olacaktır. Birkaç yıl sonra her şey akıllı sistemler üzerinden yürütülecektir. Kodlama yoluyla her işimizi yapacağız.

Bizler bunları yapabilecek kapasiteye sahip bir milletiz. Tarihimiz böyle evlatların örnekleriyle dolup taşmaktadır. Bizler değerimizi kendimizi belirleriz. Toplum bize değer katmaz bizler şahsımıza değer katarız bizler şahsımızı yüceltiriz. Kitap okumak , dil öğrenmek bizler için sıradan işler olması lazım .

Şu nu da son kez söyleyeyim evlatlarımızın üzerine düşelim lütfen. Güzel okul arıyoruz daha sonra evin içerisinde güzel anne baba örnekliği sergilemiyoruz. Öğretmenlerden isteklerimizi lütfen bizler evde sergileyelim daha sonra okuldan isteyelim. Çocuklar bizim geleceğimiz onları sahipsiz bir çağda kimsesiz bırakmayalım.Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz