Hatay’da solun yakın bir zaman diliminde değişime gideceği konuşuluyor. İlk olarak da Cumhuriyet Halk Partisi Hatay İl Başkanı’nın değişmesi gündemde. Tabi kulisler bununla dolunca, kim gelecek sorusu hemen kendine yer buluyor. Görünen o ki; HASİAD Başkanı Gökhan Aklan için ciddi bir talep var. Şahsı ile görüşmeler olduğunu, kendisinin bu işe ılımlı baktığını biliyorum.

Ama son tahlilde ne olur bekleyip görmek lazım. Peki, neden İl Başkanı değişecek buna bakmak gerekiyor. Öncelikle her parti de olduğu gibi CHP’ de partizanlığın aklın önüne geçtiğini, siyasi rekabetin düşmanlık olarak algılandığını söylemek lazım. Hal böyle olunca da CHP İl Başkanı da zaman zaman uç konuşmalar yapıyor. Son konuşması bildiğimiz gibi Terörle Mücadele kapsamında Suriye’nin Kuzey’inde yürütülen Barış Pınarı Harekatıydı. Kendisi bu mücadeleye “Savaş” olarak hitap etti.

Oysaki orada olanın savaş olmadığını herkes biliyor. Arşivleri karıştırırsak, buna benzer partizan yaklaşımları da görebiliriz. Gerçi Genel Başkan’da bu konuda aynı çizgide ama Hatay’da durum başka. Bugün sağ seçmenin üstünde ciddi bir etkisi olan Lütfü Savaş faktörü varken ve bu faktörü milliyetçilik çatısı altında iyi kullanmış son seçimde 120 bin oy fark atmış bir Büyükşehir Belediye Başkanı varken, il Başkanının da bu doğrultu da hareket etmesi gerekirdi. Burası İstanbul değil, kendisi de Canan Kaftancıoğlu kadar ses getirecek bir etkiye sahip değil. Zaten seçim çalışmalarında Lütfü Savaş’ın CHP teşkilatında sürekli uyarılarda bulunmasının altında da bu yatıyordu.

Tekrar konumuza dönecek olursak, CHP’de şahsım il başkanını değişmesi yönünde. Partizanlıktan uzak bir il başkanı şuan CHP için en olmazsa olmaz şey diye düşünüyorum. En başta belirttiğim gibi sadece Gökhan Aklan ismini duyduğumuz için onun adını yazdım. Başka adaylarda olabilir, başkası da başkan seçilebilir. Ama başkan seçilecek kişinin iç siyasette ki muhalefetini dış siyaset unsurlarına karşı sürdürmemesinde yarar var. Bu doğrultuda bir il başkanı CHP’ye biraz daha güç katabilir. Ama şu uyarıyı yapmak lazım, AK Parti’de siyasi hayatı olmayan, olamamış, sonradan CHP’ye gelmiş ve bunu da sadece şahsi çıkarları için yapmış şahısların CHP’ye ne kadar katkısı olur düşünülmesi lazım.  Bugün Hatay’da Sol dediğimiz kavramdan bir tane siyasetçi çıkamıyor ve sürekli AK Parti’den devşirilmeye çalışılıyor olması asıl sorundur. SaygılarımlaKategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz