“Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur'an'ın indirildiği aydır. Öyle ise sizden ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun. Kim o anda hasta veya yolcu olursa (tutamadığı günler sayısınca) başka günlerde kaza etsin. Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez. Bütün bunlar, sayıyı tamamlamanız ve size doğru yolu göstermesine karşılık, Allah'ı tazim etmeniz, şükretmeniz içindir”. (Bakara Suresi 185)

Bu ramazan yepyeni bir başlangıç yapalım. Daha iyi bir insan, daha iyi bir Müslüman olmaya gayret edelim. Ramazan sadece yeme içme, eğlence, uyuma ayı değildir. Dilimizi yalandan, gözümüzü haramdan, işimizi riyadan koruma ayıdır. Bir sene boyunca yapılan günahların affı için parçalanmışcasına ibadetlerin, günah çıkarır gibi hocalara koşturmanın, ramazanı sadece ibadetle geçirerek cenneti garantilemiş gibi davranmanın ne kadar büyük yanlışımız olduğunu anlamalıyız.

Ramazan ayı aç olanın halinden anlayıp paylaşmayı benimseyip Allah’ın bize verdiği nimetlerin değerini anlamamız içindir. Bu ramazan bir başlangıç olmalı bizim için. Sadece orucu değil, kendimizi de tutmalıyız…

Açların elinden de tutmalı, Haramların hayatımıza sızmasına asla fırsat vermemeli  Hatta şüpheli şeylerden bile kaçınmalı Gıybetten uzak durmalı Gıybetçileri dinlememeli  yanımızda ve yakınımızda gıybet yapanları susturmalı Diziler, klipler ahlaksız görüntüler çıkmalı hayatımızdan. Ne için yaratıldığımızı, ne adına yaşamamız gerektiğini, davamızın, amacımızın ne olduğunu daha iyi anlamalı, fark etmeliyiz bu Ramazan.

Daha çok hayır yapalım. Daha çok sadakalar dağıtalım. Bu Ramazan, kızdığımız-küstüğümüz insanları affedelim, onlara ikram edelim. Dostlarımızı sevindirdiğimiz gibi düşmanlarımızı da sevindirelim ve onları kazanmaya çalışalım.

Bu ramazan nefsimize savaş açmalı kazanan biz olmalıyız. Dinimizin her türlü suiistimal edilip yanlış aktarıldığı şu günlerde örnek Müslüman olalım..

Hayırlı Ramazanlar…

 

 

 Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz