Kıymetli dostlar bayram haftasında bayram yazısı yazmak ve siz dostlarla bayramlaşmak istedim.  Öncelikle, manevi dünyamızda çok büyük bir yere sahip olan Kurban Bayramınızı kutluyor sağlık ve huzur içerisinde bir bayram geçirmenizi diliyorum.

Keşke her günümüzü bayram tadında yaşayabilsek yaşatabilsek. Bu çok büyük bir hayalperestlik olur sanırım. Olsun hayalperestlik olsa da ben gerçekten yaşlı dünyamızın buna çok ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Yaptıklarımızla her gün biraz daha yaşanmaz olan yaşlı dünyamızın konukları olan bizlerin istersek bunu başaracağımıza inanıyorum. Bu hayalimizle alakalı başka bir zaman daha teferruatlı bir yazı yazarız. Şimdi bayramı konuşalım.

Dostlar  Türk Dil Kurumu Sözlüğünde  bayram: “ 1.Millî veya dinî bakımdan önemi olan ve kutlanan gün veya günler 2.Özel olarak kutlanan gün 3.Sevinç, Neşe “ olarak açıklanmıştır.

Bayramın tarifini incelediğimizde milli ve manevi olması özel gün olması sevinç ve neşe içermesi dikkatimizi çekiyor. Peki biz bayramlarımızı bu tarifedeki gibi yaşayabiliyor muyuz?  Neşe ve sevincimizi sadece kendi evimizde eşimiz ve çocuklarımızla sınırlı mı yaşıyoruz. Kestiğimiz kurbanların etlerini pay ederken, konu komşudan akrabadan fakirden duldan yetimden haberimiz oluyor mu? Çocuklarımıza ihtiyaçları olmadığı halde sadece bayram diye marka kıyafetler alırken, üç yıldır aynı kıyafetle bayram geçiren komşularımızdan akrabalarımızdan haberimiz var mı?  Biz kurbanımız yağlı diye kızarken yıllardır kurban kesmeyen, aylardır mutfağına et girmeyenleri hatırlıyor muyuz?  Geniş evlerimizde her odada ayrı konforlarla yaşarken, çatısız mekanlarda sabah çiğinin ıslaklığı ile uyananların var olduğunu biliyor muyuz?  Bütün bunları biliyorsak, haberimiz varsa; Bu bayramı ve her bayramı bayram gibi yaşayarak paylaşmak birinci önceliğimiz olmalıdır.  Kesilen kurbanlarımızın çoğunu ihtiyacı olan en yakınlarımızdan başlayarak dağıtmalı sevindirmeliyiz masum yavruları. Bu bayram önce bize gelsinler “ biz büyüğüz” demeden ailecek gidelim bayramlaşmaya, tanıdıklara tanımadıklara. Bayram namazından çıkarken camiden kaçarcasına çıkmayalım, bayramlaşalım helalleşelim; kırgınsak barışalım camidekilerle. Telefonumuzu elimize alıp kes kopyala bayram kutlama mesajlarını görev gibi göndermeyelim listemizdekilere. Telefonla bayramlaşmak zorundaysak; uygun saatlerde en samimi en sıcak sesimizle “ Hayırlı Bayramlar “ diyerek selamlayalım uzaktaki dostlarımızı. Bu bayram basmakalıp görüntüler olmasın sosyal medya hesaplarımızda. Bayramı bayram gibi paylaşarak yaşayalım. Gelene gideriz demeyelim, gelmeyene gitmenin, küsene küsmemenin marifet olduğunu hissedelim, hissettirelim bu bayram ve her bayram. Moda tabirle empati yapalım. Kendimizi koyalım, babamızın anamızın akrabalarımızın, bayramsız yoksulların yerine.

Dostlar o kadar çok yazacak şey var ki, sizi sıkmamak adına uzatmak istemiyorum. Sözün özü sadece bizim çatımızın altında, bizim hanemizde bayram olması yetmez insanın yaşadığı her yerde bayram olmalı bu bayram ve her bayram. Büyüklerin ellerinden küçüklerin gözlerinden öpüyorum, Bayramınız kutlu olsun. Sağlıcakla kalın.Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz