Dün itibariyle Muharrem İnce net bir şekilde parti çalışmalarına başlayacağını söyledi. Bu açıklama CHP’nin mevcut yönetiminde rahatsız olanlar için ortanın solu için, yeni bir arayış olanlar için belki biraz iyi hissettirmiş olabilir.

Zaten son dönemlerde artan parti sayılarına bakınca seçmen için çok fazla alternatif varmış gibi gözüküyor. İlk bakışta ülkemizde buram buram demokrasi kokuyor zannediyoruz.

Ne kadar yazık.

Sistem, yani yüzde 50+1 o kadar iyi tezgahlanmış bir sistem ki; PKK ile organik bağı olanlara meşrutiyet kazandırdığı gibi, ne kadar çok parti kurulursa kurulsun, aslında seçmen için sadece 2 partinin olacağı bir sistem.

Düşünsenize. Sağ görüşlü bir insansınız. Ama sizin sağ anlayışınızı yansıtan bir parti var. Diğer sağ partiler yansıtmıyor. O partiler bir seçimde bir araya gelerek ittifak yapıyor. E o zaman sizin sağ görüşlülüğünüzün bir anlamı kalıyor mu? Ya da aynısını sol için söyleyelim. Radikal sol, ortanın solu, demokrat, ulusal seçmenlerin bir çatı altında toplanması mı demokrasi. Ama bir bakıyorsunuz, birçok parti var. Ne güzel değil mi?

Sistem, yani yüzde 50+1 hepimizle, seçmenin siyasi duygularıyla, ülkeyle adeta alay ediyor. Bu uzun süredir böyle. Partiler seçmenin irade ve düşüncesini pek umursamadığı için bunun zaten bir önemi yok. Önemli olan, bir şekilde bir araya gelip, iki cepheli seçimde +1 için yarışmak.

Daha önceleri de söylemiştim. Yerli olduğu iddia edilen 50+1 aslında PKK’ye meşrutiyet kazandırdı demiştim. Evet, bu sözümün arkasındayım. Artık, herkes PKK’ya mahkum. Siz zannediyor musunuz ki bugün +1 için HDP’nin kapısını kimse çalmaz. Emin olun, +1 için herkes bu partinin kapısını çalacaktır.

Seçmene gelince. Siz fikirlerinizin yansıtıldığı partilerin kurulduğunu düşünerek sadece kendinizi kandırıyorsunuz. Artık farkına varın. Bu sistemde sadece iki parti var.Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz